RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. „Rekordzistą powiat lubartowski”

W ramach Funduszu „Polski Ład”   samorządy z woj. lubelskiego otrzymały ponad 1,8 mld zł (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
W ramach Funduszu „Polski Ład” samorządy z woj. lubelskiego otrzymały ponad 1,8 mld zł (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Powiat lubartowski otrzymał z Funduszu „Polski Ład” ponad 18 mln zł na realizację projektu „Zielony Ostrów Lubelski – termomodernizacja budynków z budową systemu geotermalnego, modernizacją sieci ciepłowniczej i energetycznej z fotowoltaiką” – powiedział w środę w Lubartowie szef MEiN Przemysław Czarnek. – Powiat lubartowski jest rekordzistą w Polsce. To jest maksymalna najwyższa kwota dofinansowania inwestycji, które państwo założyliście i planujecie – mówił Czarnek.

Zobacz, gdzie popłyną pieniądze. Hasztag #PolskiŁad zalał media społecznościowe

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział największy od lat Program Inwestycji Strategicznych. „Warszawa otrzyma 149 mln zł m.in. na budowę wiaduktu,...

zobacz więcej

W środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji prasowej poświęconej Rządowemu Funduszowi „Polski Ład”: Program Inwestycji Strategicznych.

– Takich pieniędzy na inwestycje samorządowe, jak w pierwszym rozdaniu z „Polskiego Ładu” nie było nigdy – ocenił Czarnek.

Poinformował też , że z Funduszu „Polski Ład” pow. lubartowski otrzymał ponad 18 mln zł na realizację projektu „Zielony Ostrów Lubelski – termomodernizacja budynków z budową systemu geotermalnego, modernizacją sieci ciepłowniczej i energetycznej z fotowoltaiką”.

Rekordzista w Polsce


– Powiat lubartowski jest rekordzistą w Polsce. To jest maksymalna najwyższa kwota dofinansowania inwestycji, które państwo założyliście i planujecie. To jest ponad 18 mln zł. Powiat lubartowski na pierwszym miejscu w Polsce – powiedział Czarnek.

Minister przypomniał, że w ramach Funduszu „Polski Ład” samorządy z woj. lubelskiego otrzymały ponad 1,8 mld zł, z czego 117,5 mln zł przeznaczonych będzie na inwestycje oświatowe. Następnie pogratulował władzom powiatu pozyskania środków i życzył efektywnego ich wykorzystania.

Morawiecki: Strategia Demograficzna 2040 ma wzmocnić Polskę

Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę; jeśli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi...

zobacz więcej

– W kolejnych naborach znów będziemy się starać, żeby w woj. lubelskim było ogromnie wiele środków, bo potrzeb jest przecież niemało – powiedział szef MEiN. Obecny na konferencji wiceminister finansów i rzecznik dyscypliny finansów publicznych Piotr Patkowski przyznał, że w skali całej Polski pow. lubartowski dostał rekordowe środki. 

– Drugi rekord to sam program, który trafia do prawie wszystkich samorządów w Polsce, a biorąc pod uwagę kolejne możliwe nabory możemy powiedzieć, że docelowo ten program trafi do wszystkich gmin, powiatów i województw – zaznaczył Patkowski.

Deklaracja ze strony rządowej                              


 Stwierdził też, że ministerstwo ma świadomość potrzeby stabilności dochodów samorządów.  – Pełna gwarancja i deklaracja ze strony rządowej: nie zapomnimy o potrzebie dochodów bieżących, dbamy o to w roku 2022, zabezpieczyliśmy rok 2023 i będziemy zabezpieczać każde kolejne lata – zapewnił wiceminister. Zapowiedział kolejny nabór wniosków, na co najmniej 10 mld zł i zachęcił samorządy do ich składania.

– Samorządy potrafią skutecznie korzystać z tych narzędzi, jakie daje rząd – powiedział wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik premiera ds. rozwoju lokalnego Artur Soboń. Dodał, że rolą samorządowców jest uzupełnić strategiczną infrastrukturę państwa o lokalne projekty. Następnie porównał wysokość wsparcia udzielonego samorządom przez rząd Zjednoczonej Prawicy i poprzedników.

– Gdybyśmy spojrzeli na analogiczne okresy naszych poprzedników i nasze, to te budżety samorządowe w części inwestycyjnej są wyższe o ponad 40 proc. A chcemy, żeby te wydatki majątkowe były szczególnie teraz wydatkowane w intensywny sposób, ze względu na to, iż stanowią one dla nas fiskalną, wydatkową, inwestycyjną część „Polskiego Ładu”, czyli tą część, która ma stymulować gospodarkę – powiedział Soboń. 

Polski Ład. Premier przedstawił propozycje dla rolników [WIDEO]

W Polskim Ładzie przygotowano 20 ważnych programów dla rolników – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gospodarstwie...

zobacz więcej

Obecna na konferencji starosta lubartowski Ewa Zybała podziękowała przedstawicielom rządu za wsparcie. – Takiego dofinansowania nie było, jak sięga pamięcią najstarszy lubartowianin. Te pieniądze są dla naszych mieszkańców bardzo ważne. Będą wykorzystywane w szlachetnych celach – powiedziała Zybała.

Samorządy z pow. lubartowskiego na inwestycje w ramach Funduszu „Polski Ład” otrzymają w sumie ponad 99,9 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na budowę dróg, infrastruktury edukacyjnej, sieci kanalizacji sanitarnej, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków oraz cyfryzację usług.

Zobacz także -> Premier o miliardach dla samorządów. „Największy taki program przez ostatnie 30 lat”

Rządowy Fundusz „Polski Ład”: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy ich związek, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej