RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Przygotowania do francuskiej prezydencji. O czym rozmawiali Duda i Macron? [WIDEO]

Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem (fot. KPRP/Jakub Szymczuk)
Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem (fot. KPRP/Jakub Szymczuk)

Partnerstwo strategiczne w sprawach energetyki, redukcja napięć między Polską a instytucjami Unii Europejskiej i przełamywanie podziałów w Unii były wśród tematów spotkania prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Francji Emmanuela Macrona – poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – To przełom w relacjach pomiędzy oboma krajami – uzupełnił Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Macron chce reformy francuskiego sądownictwa. „Całkowity remont”

Postulat radykalnej reformy sądownictwa ma być dla Emmanuela Macrona podstawą programową na ewentualną drugą kadencję od 2022 r. – Powolność...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda przebywa w środę w Paryżu z roboczą wizytą, podczas której spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Rozmowy przywódców dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach UE oraz ochrony granicy Unii.

W delegacji uczestniczą również szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej: wiceministrowie spraw zagranicznych i środowiska – Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Prezydent Macron powitał prezydenta Dudę na dziedzińcu Pałacu Elizejskiego około godz. 13, następnie odbyły się rozmowy plenarne w formie lunchu, a potem - kilkudziesięciominutowa rozmowa w cztery oczy obu prezydentów.

„Polska i Francja są ważnymi partnerami strategicznymi”

Paryż. Spotkanie prezydentów Polski i Francji

Prezydent Andrzej Duda przyjechał w środę rano do Paryża z roboczą wizytą na spotkanie z prezydentem Emmanuelem Macronem. Rozmowy przywódców mają...

zobacz więcej

– Obaj prezydenci podkreślili, że Polska i Francja są ważnymi partnerami strategicznymi w sprawach energetyki i zamierzają tę współpracę znacząco i wielopłaszczyznowo rozszerzyć. Rozmawiano też o sposobach osiągnięcia, i to maksymalnie szybko, redukcji napięć między Polską a instytucjami UE w kontekście zbliżającej się prezydencji francuskiej. Zarówno Polska jak i Francja są zainteresowane silną Unią Europejską i przełamywaniem podziałów w Unii – poinformował po spotkaniu Kumoch.

Z kolei na Twitterze minister napisał, że „rozmowa w Pałacu Elizejskim była ważnym momentem trwającego od paru miesięcy dialogu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Emmanuelem Macronem”.

Szef BBN przekazał, że podczas spotkania „w kwestiach bezpieczeństwa omówiono sprawę akcji hybrydowej Łukaszenki przeciwko wschodniej granicy Unii, w sprawie Ukrainy rozmawiano o szansach powodzenia Platformy Krymskiej oraz o działaniach Rosji na wschodzie kraju”.

Macron dziękuje Polsce


Soloch poinformował, że podczas rozmowy prezydent Macron podziękował też Polsce za gotowość do wsparcia operacji europejskiej, która pod jej dowództwem trwa w Takoubie w Mali.

Przed spotkaniem Pałac Elizejski przekazał w komunikacie prasowym, że spotkanie prezydentów Polski i Francji będzie okazją „do kontynuowania dialogu na temat sposobów wyjścia z kryzysu praworządności” i że omówione zostaną również inne aktualne tematy europejskie w ramach przygotowań do francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej; w szczególności kwestie migracji, klimatu, energii, przemysłu i obronności Europy.

Francja obejmie półroczne przywództwo w UE od stycznia 2022 r.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej