RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Watykan potwierdza: Papież chce odwiedzić Kanadę

Papież Franciszek (fot. Vatican Pool/Getty Images)
Papież Franciszek (fot. Vatican Pool/Getty Images)

Papież Franciszek wyraził gotowość do złożenia wizyty w Kanadzie – ogłosił w środę Watykan. Wizyta ta miałaby związek z procesem pojednania z ludnością tubylczą. Wstrząs wywołało tam znalezienie masowych grobów tysięcy dzieci, które chodziły do przymusowych, prowadzonych przez Kościoły protestanckie i Kościół katolicki szkół dla uczniów ze rdzennych narodów Kanady.

Franciszek: Aborcja to zabójstwo, nie można być wspólnikiem

– Aborcja to zabójstwo, niedozwolone jest to, by stać się wspólnikiem – powiedział papież Franciszek włoskim farmaceutom szpitalnym w czwartek....

zobacz więcej

„Konferencja Episkopatu Kanady zaprosiła Ojca Świętego Franciszka do złożenia wizyty apostolskiej w Kanadzie, także w kontekście trwającego od dłuższego czasu procesu duszpasterskiego pojednania z ludnością tubylczą” – poinformowało watykańskie biuro prasowe w komunikacie.

„Jego Świątobliwość wyraził gotowość udania się do tego kraju w terminie, który zostanie ustalony w późniejszym czasie” – głosi nota.

Szkoły z internatem powstały na początku drugiej połowy XIX wieku. Oficjalnie ich celem było przystosowanie dzieci z ludów tubylczych do życia w nowoczesnym społeczeństwie.

W 2015 roku kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania opublikowała raport na temat szkół dla indiańskich, inuickich i metyskich dzieci, w którym określiła działalność tych placówek jako „kulturowe ludobójstwo”. Raport Komisji mówił o 4100 dzieciach zmarłych w szkołach, ale nie są to zapewne pełne dane.

Ostatnie szkoły zamknięto w latach 90. XX wieku. Były finansowane z federalnego budżetu i prowadzone przez Kościół katolicki (60 proc. placówek) oraz Kościoły protestanckie (40 proc.).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej