RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef MZ o reformie psychiatrii dziecięcej. „Zaczyna funkcjonować w ramach systemowych”

Min. Adam Niedzielski i prof. Małgorzata Janas-Kozik w Centrum Pediatrii w Sosnowcu (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Min. Adam Niedzielski i prof. Małgorzata Janas-Kozik w Centrum Pediatrii w Sosnowcu (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Reforma psychiatrii dziecięcej nabiera rozpędu i zaczyna funkcjonować w ramach systemu opieki zdrowotnej – powiedział w środę w Centrum Pediatrii w Sosnowcu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zmiany w psychiatrii dziecięco-młodzieżowej. Ruszą nowe poradnie

Jeszcze w tym roku mają zacząć działać pierwsze z 300 poradni psychologicznych. To jedna ze zmian w ramach reformy psychiatrii...

zobacz więcej

Jej głównym założeniem jest zwiększenie dostępności do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, m.in. poprzez rozbudowę placówek z kadrą psychologów i psychoterapeutów, gdzie każde dziecko szybko znajdzie pomoc.

Reforma psychiatrii dziecięcej                           


 W środę minister Adam Niedzielski odwiedził Centrum Pediatrii w Sosnowcu, gdzie wraz z pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzatą Janas-Kozik przedstawił stan zaawansowania postulowanej od lat reformy. – Jesteśmy w sytuacji, że reforma, którą pani profesor przygotowała razem z zespołem, nabiera rozpędu i zaczyna funkcjonować już w ramach systemowych – nie na zasadzie pewnej próby czy pilotażu, tylko już w pełni możemy obserwować i powoli też ewaluować pierwsze skutki tej reformy – powiedział minister podczas konferencji prasowej.

– Głównym założeniem tej reformy było przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej wśród dzieci i młodzieży z ośrodków szpitalnych na opiekę środowiskową, bo to jest nie tylko kwestia lepszego dotarcia i zwiększenia dostępności, ale też tego, że liczba psychiatrów dziecięcych to niecałe 500 - to na pewno nie jest grupa zawodowa, która jest w stanie udźwignąć opiekę nad całą populacją dzieci i młodzieży – dodał.

Opieka psychiatryczna na trzech poziomach                             


 Reforma zakłada świadczenie opieki psychiatrycznej na trzech poziomach. Pierwszy to pomoc środowiskowa w ośrodkach, których kadra to psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. – Można się tam zgłosić z problemami wręcz  „z ulicy”, a interwencja zostanie podjęta najdalej w ciągu tygodnia – wyjaśniła prof. Janas-Kozik. Zapewniła, że 60 proc. zgłaszających się do takich ośrodków uzyskuje już na tym poziomie wystarczającą i odpowiednią do ich potrzeb pomoc.

220 mln zł wsparcia. Premier przedstawił program dla psychiatrii dziecięcej

Program wsparcia psychiatrii dziecięcej przedstawili na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef...

zobacz więcej

Drugi poziom to dzienna terapia szpitalna, połączona z możliwością nauki, której zaletą jest to, że leczone dziecko nie jest  „wyrywane” ze swojego środowiska. Trzeci poziom stanowi szpitalnictwo psychiatryczne. 

– Chcemy zapewnić dostępność w całej Polsce (do środowiskowych poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych - red.). W tej chwili mamy 327 takich ośrodków. Założenie jest takie, żeby praktycznie w każdym powiecie był taki ośrodek. Docelowo ich liczba powinna być nieco mniejsza niż 400 – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dostępność do ośrodków                               


 Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że na mapie Polski widać jeszcze „białe plamy” w dostępie do ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. – Mamy trzy województwa, w których musimy dokontraktować te usługi. To regiony Dolnośląski, Łódzki i Zachodniopomorski – wskazał.

Jak dodał, w pozostałych regionach „białe plamy” są bardzo niewielkie. – NFZ ogłasza non stop konkursy w tym zakresie, nie zawsze są chętni. Ale my też będziemy prowadzili dosyć surową weryfikację jakościową, więc będziemy mieli do czynienia z rotacja tych ośrodków. Nacisk na jakość będzie bardzo wymierny – zapewnił minister. 

 Zobacz także ->  Pandemia a zdrowie psychiczne dzieci 

Prof. Małgorzata Janas-Kozik podkreśliła, że reforma jest realizowana w sposób ewolucyjny, a jej efekty podlegają ocenie. – Psychiatria dzieci i młodzieży reformuje się systemowo nie niszcząc struktur, które są – niczego się nie likwiduje, nie zamyka – powiedziała.

Psychiatra: Lockdown spowodował swoiste samozamknięcie psychiczne

Lockdown spowoduje niewymierne szkody psychologiczne – przekonuje dr Patrice Huerre, francuski psychiatra dziecięcy i psychoanalityk. W jego opinii...

zobacz więcej

Kształcenie kadry


Zwróciła też uwagę na drugi aspekt reformy – kształcenie kadry, której brak był jednym z powodów kryzysu psychiatrii dziecięcej. Utworzono nową, finansowaną przez państwo specjalizację w ochronie zdrowia – psychoterapię dzieci i młodzieży, a w ramach specjalizacji psychologii klinicznej stworzono ścieżkę psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało też 8 mln zł na opracowanie standardów organizacyjnych, merytorycznych, diagnostycznych i terapeutycznych dla wszystkich trzech poziomów opieki psychiatrycznej nad dziećmi.

Pandemia nasiliła problemy psychiczne


Prof. Janas-Kozik podkreśliła, że pandemia nasiliła jeszcze problemy psychiczne, zwiększając grupę potrzebujących fachowej pomocy o 30 proc. Minister Niedzielski zapewnił, że również z tego punktu widzenia nauka stacjonarna dzieci i młodzieży w szkołach „jest priorytetem”. – To bardzo ważny argument za tym, żeby nauka stacjonarna była utrzymywana za wszelka cenę po to, żeby nie fundować zmianami dotyczącymi obostrzeń i trybu nauki niestabilnych warunków, które będą oznaczały kolejne konieczności adaptacji – zaakcentował minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej