RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Były szef CBA oskarżony o wyłudzenie VAT: Zarzuty są nieprawdziwe

Paweł Wojtunik jest oskarżony o wyłudzenie podatku (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Paweł Wojtunik jest oskarżony o wyłudzenie podatku (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Nigdy nie dokonałem wyłudzenia jakiegokolwiek podatku – w szczególności podatku VAT – powiedział były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik, odnosząc się do zarzutów przedstawionych mu w środę przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie Karol Blajerski przekazał w środę, że były szef CBA usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym procedury Tax Free. Jak dodał, dotyczą one wprowadzenia w błąd funkcjonariuszy służby celno-skarbowej poprzez podanie się za osobę niemającą stałego zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, a przez to uprawnioną do skorzystania z procedury służącej zwrotowi podatku od towarów i usług.

Jakie zarzuty stawia Wojtunikowi prokuratura?


– Według sformułowanych zarzutów Paweł W. wyłudził oświadczenie nieprawdy od organów służby celno-skarbowej wystawionej dokumentacji, a następnie użył tejże dokumentacji dotyczącej procedury Tax Free, po czym zadeklarował wywóz poza granicę Unii Europejskiej towarów o wartości ponad 64 tys. zł. W ten sposób - według ustaleń śledczych - miało dojść do wyłudzenia przez Pawła W. prawie 12 tys. zł z tytułu bezpodstawnego zwrotu podatku VAT – wyjaśnił Karol Blajerski.

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego w rozmowie z RMF FM zaznaczył, że postawione mu zarzuty są „nieprawdziwe i niepoparte materiałem dowodowym”.

– Nigdy nie dokonałem wyłudzenia jakiegokolwiek podatku - w szczególności podatku VAT. Uważam zarzuty postawione przez prokuraturę za wynikające albo z pośpiechu, albo z niedbalstwa – chciałbym w to wierzyć, a nie z politycznej motywacji – powiedział Paweł Wojtunik.

News portalu tvp.info: były szef CBA Paweł Wojtunik usłyszał zarzuty

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik usłyszał zarzut utrudniania postępowania karnego i przekroczenia uprawnień. Grozi mu do...

zobacz więcej

Zapewnił, że złożył dzisiaj wyczerpujące wyjaśnienia. – Wydaje mi się, że prokurator, który mnie przesłuchiwał, zrozumiał, że postawienie zarzutów czy mieszanie mnie do tej sprawy było przedwczesne – ocenił.

Paweł Wojtunik mieszka w Mołdawii


Podkreślił, że w 2016 r. wyjechał na stałe poza terytorium Unii Europejskiej – do Mołdawii, gdzie wygrał konkurs na doradcę unijnego. – Nie wyrzekłem się polskiego obywatelstwa. W 2016 r. zadeklarowałem wyjazd z Polski w miejscowym urzędzie gminy i od tamtego czasu mieszkam na stałe w Mołdawii – podkreślił w RMF FM były szef CBA.

Odniósł się też do doniesień prokuratury o tym, że posługiwał się paszportem dyplomatycznym uzyskanym jeszcze w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

– Komunikat prokuratury w kwestii tego, jakobym posługiwał się paszportem przyznanym mi jako szefowi CBA jest o tyle nieścisły, (…) że uzyskałem w maju 2016 r. paszport dyplomatyczny jako doradca Unii Europejskiej. Dysponuję tym paszportem do dzisiaj – zapewnił Wojtunik.

Po przesłuchaniu w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie zastosowano wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. zł. Za zarzucane czyny grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej