RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowa siedziba Frontexu w Warszawie ze środków UE. Polski rząd oferował działkę

Europosłowie komisji budżetowej PE poparli sfinansowanie ze środków unijnych budowy nowej siedziby Frontexu (fot. Shutterstock/Jarretera)
Europosłowie komisji budżetowej PE poparli sfinansowanie ze środków unijnych budowy nowej siedziby Frontexu (fot. Shutterstock/Jarretera)

Europosłowie komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego poparli w środę sfinansowanie ze środków unijnych budowy nowej siedziby Frontexu w Warszawie. Unijna agencja wskazuje, że potrzebuje jej, bo będzie zatrudniać więcej pracowników i realizować nowe zadania. Polski rząd nieodpłatnie przekazał agencji na ten cel działkę budowlaną.

Jest oficjalny komunikat Frontexu ws. Polski i działań na granicy

Dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri pojawił się w Polsce. Jak informowały media, dokonał przeglądu działań polskiej Straży...

zobacz więcej

W środę w PE w Brukseli odbyło się posiedzenie komisji budżetowej, na którym omawiano sprawę budowy nowej siedziby Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej w Warszawie.

Przedstawiciel agencji Peter Christiaens mówił, że zadania Frontexu zostały rozszerzone, co przekłada się na nowe wymagania.

„Frontex potrzebuje odpowiedniej infrastruktury, by lepiej reagować na różne sytuacje na zewnętrznych granicach (UE). Ze wstępnych analiz wynika, że agencji potrzeba 70 tys. m kw. więcej dla ponad 2 tys. nowych pracowników. Koszt inwestycji szacowany jest na 140 mln euro. Wybudowanie nowego budynku jest tańsze, ponieważ polskie władze bezpłatnie przekazały Frontexowi odpowiednią działkę” – powiedział na posiedzeniu komisji. Dodał, że nowy budynek powinien być gotowy w 2026 r.

Europoseł Bogdan Rzońca (PiS) podkreślał na posiedzeniu, że sytuacja na zewnętrznych granicach UE wymaga wzmocnienia Frontexu, w tym wybudowania dla agencji nowej siedziby. „Polska przekazała działkę na ten cel. Powinniśmy poprzeć ten projekt” – powiedział, dziękując innym europarlamentarzystom za poparcie.

Szef Fronteksu na granicy polsko-białoruskiej. Wąsik: Dobre spotkanie, liczymy na współpracę

To była dobra wizyta i dobra rozmowa – tak wiceminister Maciej Wąsik skomentował spotkanie z dyrektorem wykonawczym Fronteksu Fabricem Leggerim,...

zobacz więcej

Wyraziła je m.in. francuska europosłanka Fabienne Keller z grupy Odnowić Europę. Za projektem opowiedział się też łotewski eurodeputowany Nils Uszakovs (Nił Uszakow) z grupy Socjaliści i Demokraci. „Umiejscowienie w Polsce Frontexu było dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę bliskość granicy zewnętrznej UE. Agencja potrzebuje dodatkowej powierzchni” – wskazał.

Koszt projektu – 140 mln euro – ma być pokryty poprzez pożyczkę udzieloną Frontexowi przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Celem utworzonej w 2004 r. agencji jest pomoc państwom członkowskim UE i państwom stowarzyszonym w ramach Schengen w ochronie granic zewnętrznych unijnej przestrzeni swobodnego przepływu osób. Jako unijna agencja, Frontex jest finansowany z budżetu UE i z wkładów państw stowarzyszonych w ramach Schengen.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej