RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier Saksonii przekonuje: Potrzebujemy ogrodzeń i prawdopodobnie murów

Kretschmer opowiada się za umocnieniem granicy zewnętrznej UE z Białorusią (fot.  Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)
Kretschmer opowiada się za umocnieniem granicy zewnętrznej UE z Białorusią (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Potrzebujemy ogrodzeń i prawdopodobnie potrzebujemy murów – powiedział premier Saksonii Michael Kretschmer we wtorek w Brukseli. „Nawet jeśli to gorzkie i nie daje pięknych zdjęć. Nikt nie jest zainteresowany stawianiem murów, ale teraz liczy się to, że Unia Europejska udowodni swoją zdolność do obrony” – przytacza w środę wypowiedź ministra „Sueddeutsche Zeitung”.

SG o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Kolejne próby nielegalnego przekroczenia

Straż Graniczna poinformowała, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 313 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano...

zobacz więcej

Kretschmer opowiada się za umocnieniem granicy zewnętrznej UE z Białorusią. Jest to jego zdaniem skuteczny środek kontroli napływu uchodźców. Litwa, Łotwa, a zwłaszcza Polska powinny otrzymać wszelkie potrzebne im wsparcie.

„Premier Saksonii rozmawiał wcześniej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen” – pisze „SZ”. „Alaksandr Łukaszenka prowadzi perfidną grę” – powiedział Kretschmer.

„Chciałbym, żeby Unia Europejska była teraz silna i wyprostowała plecy, nie możemy dać się szantażować takiemu dyktatorowi. Litwa, Łotwa, a zwłaszcza Polska powinny otrzymać wszelkie potrzebne im wsparcie. Tylko wtedy, gdy granica zostanie zamknięta i nie będzie można już przemycać ludzi, to zjawisko się skończy” – stwierdził premier Saksonii.

Wyższe kary za nielegalne przekroczenie granicy. Nowe przepisy weszły w życie

Weszła w życie nowelizacja wprowadzająca przepisy, zgodnie z którymi cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy...

zobacz więcej

„Kryzys musi być zwalczany u podstaw” – zaznaczył Kretschmer. Z jednej strony jest to kwestia rozpoczęcia negocjacji z krajami pochodzenia migrantów. Z drugiej strony należy nałożyć sankcje, na przykład na linie lotnicze, które latają z uchodźcami na Białoruś. Po trzecie, potrzebne są „fizyczne granice”, które zostaną zlikwidowane, gdy na Białorusi zapanuje demokracja.

Wiosną Łukaszenka w odpowiedzi na zachodnie sankcje zadeklarował, że nie będzie już zatrzymywał migrantów w drodze do UE. Od tego czasu wzrasta liczba nielegalnych przekroczeń granicy na zewnętrznych granicach UE z Białorusią oraz na granicy polsko–niemieckiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej