RAPORT

Tusk kontra Tusk

Szydło krytykuje TSUE po ataku na Polskę. „Wolą wywierać presję”

Europosłanka i była premier Beata Szydło o TSUE (fot. PAP/Albert Zawada)
Europosłanka i była premier Beata Szydło o TSUE (fot. PAP/Albert Zawada)

„Instytucje UE zamiast dialogu wolą wywierać na Polskę presję” – napisała na Twitterze europosłanka Beata Szydło po tym, jak TSUE ogłosił kolejne kary dla Polski – tym razem w wysokości 1 mln euro dziennie. – Nie panikujmy, jeszcze nic nie zapłaciliśmy – dodał pytany o tę sprawę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Powstańcy odpowiadają Trzaskowskiemu ws. Marszu Niepodległości. „Też byśmy poszli!”

Rafał Trzaskowski i sympatyzujący z nim powstańcy chcą zablokować Marsz Niepodległości. – To już tradycja; (…) gdy przychodzi Święto...

zobacz więcej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył kolejną karę na Polskę: milion euro dziennie za to, że nie zawieszono Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

„Dzisiejsza decyzja TSUE o nałożeniu na Polskę kary to niestety dowód na to, że instytucje UE zamiast dialogu wolą wywierać na Polskę presję” – skomentowała na Twitterze Beata Szydło.

Zobacz także ->  „Uzurpacja i szantaż”. Wiceminister ostro o karach TSUE dla Polski

Europosłanka PiS oceniła, że nie wpływa to dobrze na wzajemne zaufanie.

„Polska ma prawo do samodzielnego kształtowania swojego systemu prawnego” – podkreśliła.

Terlecki: Może Europa się wycofa


Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie – podał TSUE w środę w komunikacie.

Kolejna jednoosobowa decyzja TSUE: Milion euro dziennie kary dla Polski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył kolejną karę na Polskę: milion euro dziennie za to, że nie zawieszono Izby Dyscyplinarnej SN...

zobacz więcej

O komentarz do tego oświadczenia dziennikarze poprosili w Sejmie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego (PiS).

– Jeszcze żadnej kary nie zapłaciliśmy, nie panikujcie – odpowiedział. Pytany, kiedy zostanie zlikwidowania Izba Dyscyplinarna, zaznaczył, że „może Europa się wycofa z tych pomysłów”.

Zobacz także ->  Morawiecki o Turowie: TSUE chce, żeby ludzie marzli w zimie?

Uwagę, że to już 1,5 miliona euro dziennie kary, bo 500 tys. za Turów, a 1 milion za Izbę Dyscyplinarną, Terlecki skwitował słowami: „O matko! Strasznie jakoś panikujecie”. – Nie zapłaciliśmy jeszcze nic, więc nie panikujmy – dodał.

Dopytywany, czy to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro blokuje likwidację Izby Dyscyplinarnej, powiedział: „Zamierzaliśmy przeprowadzić skuteczną reformę wymiaru sprawiedliwości i to zrobimy”.

Terlecki dodał, że projekty likwidujące Izbę Dyscyplinarną są gotowe. – Troszkę się opóźniło, ale nie przesadzajmy, minęło zaledwie parę tygodni – powiedział Terlecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej