RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ustawa modernizacyjna. Szef MSWiA: Wielka inwestycja w bezpieczeństwo

Ustawa modernizacyjna to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków i realne wzmocnienie naszych służb; w latach 2022-2025 w ramach programu modernizacji na rozwój służb mundurowych przeznaczymy ok. 10 mld złotych – poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

SG o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Kolejne próby nielegalnego przekroczenia

Straż Graniczna poinformowała, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 313 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano...

zobacz więcej

Kamiński na środowej konferencji prasowej z udziałem komendantów głównych formacji podległych MSWiA przedstawił założenia „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”. Zgodnie z zapowiedziami budżet nowej ustawy modernizacyjnej na cztery lata ma wynieść 10 mld 30 mln złotych.

Szef MSWiA podkreślał na konferencji, że ta ustawa jest niezwykle ważna. – Tak naprawdę jest to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków, realne wzmocnienie naszych służb. Służb odpowiedzialnych za losy naszych obywateli w sytuacjach trudnych – powiedział.

Działania służb, jak mówił, muszą być skuteczne. – Dlatego też ta ustawa modernizacyjna, czyli taki strumień pieniędzy, który w najbliższych latach popłynie do naszych służb, jest dla mnie jako ministra spraw wewnętrznych wielką radością – dodał.

Jak wskazał, przez cztery lata w ramach programu, 10 mld złotych zostanie przeznaczonych na modernizację i rozwój służb.

Ustawa o barierze na granicy. Grodzki: Będzie wniosek o jej odrzucenie

Będzie wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu ustawy o barierze na granicy, ale nie wiem, jakie będą jego losy – powiedział przed rozpoczęciem...

zobacz więcej

Najwięcej pieniędzy popłynie do policji


Kamiński zaznaczył, że najwięcej pieniędzy popłynie do największej formacji podległej MSWiA, czyli Policji. – To będzie około 6,5 mld złotych – powiedział minister.

Wśród priorytetów wymienił zwiększenie puli etatów o około 7,5 tysiąca, z czego ok. 1 800 ma być przeznaczonych dla nowego pionu Policji - Centralnego Biura ds. Zwalczania Cyberprzestępczości. – To jest wielkie wyzwanie XXI wieku i będziemy tworzyli na wzór obecnego CBŚP drugą taką służbę wewnątrz Policji dedykowaną zwalczaniu cyberprzestępczości – zaznaczył.

Druga pula etatów, ok. 3 600 etatów, to prewencja. – W ramach zwiększonych etatów i zwiększonych formacji odpowiedzialnych za prewencję chcemy, żeby w centrach dużych miast funkcjonowały stałe piesze patrole. Tak, żeby mogły szybko podejmować interwencje, żeby kontakt z tym policjantem w wypadku sytuacji przestępczej był niemal natychmiastowy dla obywateli – podkreślił Kamiński.

– Kolejna sprawa: będziemy kontynuowali rozbudowę posterunków Policji w mniejszych miejscowościach. Chcemy odbudować, czy też zbudować ok. 250 nowych posterunków i na ten cel przeznaczamy ok. 2 tysięcy nowych etatów, żeby byli funkcjonariusze, którzy obsadzą je realnie. To jest ważne zadanie. Chcemy, żeby Policja była jak najbliżej ludzi – przekazał minister.

Według Kamińskiego inny istotny element, na któremu zależy też komendantowi głównemu Policji gen. insp. Jarosławowi Szymczykowi, to rozwój szkolnictwa policyjnego. – Planujemy powstanie nowej Szkoły Policyjnej w Lublinie, ale też rozbudowę obecnej Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie – mówił. 

Niebezpieczne zdarzenie z migrantami. Roznieśli busa, gdy ich zatrzymano [WIDEO]

Grupa kilkudziesięciu obywateli Iraku zdemolowała samochód dostawczy, którym miała zostać wywieziona spod granicy polsko-białoruskiej – przekazała...

zobacz więcej

Wzmocnienie Straży Granicznej


– Chcemy bardzo wzmocnić naszą Straż Graniczną. Około 1,5 mld zł będzie dedykowane rozwojowi tej formacji. W ramach tego 750 nowych etatów będzie dedykowanych tylko i wyłącznie wzmocnieniu naszej granicy wschodniej – mówił Kamiński.

Zapowiedział też rozbudowę systemu perymetrycznego - elektronicznego zabezpieczenia granicy wschodniej. – Będziemy rozwijali na całej granicy wschodniej system perymetryczny, czyli detektory ruchów, kamery, kamery termowizyjne podłączone bezpośrednią do strażnic SG. Tak, żeby w wypadku nielegalnego przekroczenia granicy ta reakcja była natychmiastowa i skuteczna – wskazał.

– Chcemy zbudować i zmodernizować około 120 strażnic SG, żeby były to budynki nowoczesne i spełniające standardy funkcjonowania dla funkcjonariuszy – dodał. Szef MSWiA powiedział też, że modernizowany będzie nadzór radarowy na Morzu Bałtyckim. – Chcemy, żeby również poprzez nowoczesny system radarowy, całe nasze północne wybrzeże w tym te ważne strategiczne inwestycje, były skutecznie chronione – dodał.

Kamiński poinformował też, że resort zamierza zwiększyć o 750 liczbę etatów w Straży Pożarnej. – Kolejna rzecz to bardzo specyficzny nowoczesny sprzęt. Myślimy tu o specjalistycznych wozach strażackich z wielkimi drabinami, które skutecznie będą podejmowały działania w wielkich miastach – przekazał Kamiński.

Czytaj także: Białoruskie służby pilnują pustego obozowiska w rejonie Usnarza Górnego [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej