RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Paryż. Spotkanie prezydentów Polski i Francji

Andrzej Duda i Emmanuel Macron (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)
Andrzej Duda i Emmanuel Macron (fot. PAP/EPA/YOAN VALAT)

Prezydent Andrzej Duda przyjechał w środę rano do Paryża z roboczą wizytą na spotkanie z prezydentem Emmanuelem Macronem. Rozmowy przywódców mają dotyczyć współpracy w zakresie bezpieczeństwa, energetyki, migracji oraz praworządności.

Merkel, Macron, Sanchez - napięty grafik spotkań premiera Morawieckiego

Przed rozpoczęciem unijnego szczytu premier Mateusz Morawiecki odbył w czwartek w Brukseli trzy spotkania bilateralne – z prezydentem Francji...

zobacz więcej

Emmanuel Macron powitał Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Elizejskiego w środę około godz. 13. Prezydenci udali się następnie na roboczy lunch bez udziału mediów. Spotkanie ma potrwać ponad dwie godziny, jak wynika z agendy prezydenta Macrona. Po spotkaniu nie przewidziano oświadczeń prezydentów dla prasy.

Jak podało źródło PAP rozmowy dotyczyć mają m.in. francuskich inwestycji w Polsce w energetykę jądrową oraz zakupu przez Polskę francuskiego sprzętu wojskowego i współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Pałac Elizejski napisał w komunikacie prasowym, że spotkanie prezydentów będzie okazją „do kontynuowania dialogu na temat sposobów wyjścia z kryzysu praworządności”.

Omówione zostaną również inne aktualne tematy europejskie w ramach przygotowań do francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Obaj przywódcy omówią w szczególności kwestie migracji, klimatu, energii, przemysłu i obronności Europy – podał Pałac Elizejski. Kancelaria Prezydenta poinformowała we wtorek, że wizyta prezydenta Dudy w Paryżu planowana była od kilku tygodni.

W delegacji uczestniczą również szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej: wiceministrowie spraw zagranicznych i środowiska – Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński - potwierdził PAP rzecznik KPRP.

Czytaj także: Macron chce reformy francuskiego sądownictwa. „Całkowity remont”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej