RAPORT

Wojna na Ukrainie

Były szef CBA Paweł W. usłyszał zarzuty

Paweł W. szefował Biuru w czasach rządów PO-PSL (fot. arch PAP/Bartłomiej Zborowski)
Paweł W. szefował Biuru w czasach rządów PO-PSL (fot. arch PAP/Bartłomiej Zborowski)

Paweł W., były szef CBA, usłyszał zarzut wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Wobec podejrzanego zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł. Za zarzucane czyny grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. W. był kandydatem Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego w wyborach w 2019 roku.

Piotr J. zatrzymany i oskarżony. To znany wydawca

Piotr J., znany wydawca książek, został zatrzymany przez policję – potwierdził portal tvp.info. Mężczyzna w prokuraturze usłyszał zarzuty oszustwa....

zobacz więcej

Jak przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie Karol Blajerski, Paweł W. usłyszał w środę zarzuty w śledztwie dotyczącym procedury Tax Free.

– W toku nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie śledztwa dotyczącego bezpodstawnego zwrotu podatku od towarów i usług w ramach tzw. procedury Tax Free, zarzuty usłyszał Paweł W. – poinformował Blajerski.
Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów.

Jak podał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie, zarzuty przedstawione Pawłowi W. dotyczą wprowadzenia w błąd funkcjonariuszy służby celno-skarbowej poprzez podanie się za osobę nie mającą stałego zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, a przez to uprawnioną do skorzystania z procedury służącej zwrotowi podatku od towarów i usług.

Znany biznesmen zatrzymany. Był jednym z najbogatszych Polaków

Funkcjonariusze policji zatrzymali kilka dni temu twórcę MarcPolu Marka M. W warszawskiej prokuraturze usłyszał zarzuty związane z wyrządzenia...

zobacz więcej

– Według sformułowanych zarzutów Paweł W. wyłudził oświadczenie nieprawdy od organów służby celno-skarbowej wystawionej dokumentacji, a następnie użył tejże dokumentacji dotyczącej procedury Tax Free, po czym zadeklarował wywóz poza granicę Unii Europejskiej towarów o wartości ponad 64 tys. zł. W ten sposób – według ustaleń śledczych – miało dojść do wyłudzenia przez Pawła W. prawie 12 tys. zł z tytułu bezpodstawnego zwrotu podatku VAT – wyjaśnił Karol Blajerski.

Z przekazanych przez niego informacji wynika, że Paweł W. przekraczał granicę RP jako doradca organów UE wysokiego szczebla posługując się paszportem dyplomatycznym uzyskanym jeszcze w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

Po przesłuchaniu zastosowano wobec Pawła W. środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. zł. Za zarzucane czyny grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Paweł W. pełnił funkcję szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego w latach 2009-15.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej