RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Morawiecki: U praźródeł sukcesu Polski leży naprawa instytucji fiskalnych państwa

U praźródeł sukcesu Polski leży naprawa instytucji fiskalnych państwa i zmniejszenie luki VAT – oświadczył na kongresie Impact premier Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że w kwestii luki VAT jest jeszcze wiele do zrobienia.

Co, jeśli KE nie ustąpi? Rzecznik rządu o „broni” w rękach Morawieckiego

Komisja Europejska podejmuje ostatnio działania, które nie mają podstaw prawnych, zamroziła akceptację Krajowego Planu Odbudowy – mówi rzecznik...

zobacz więcej

– Jednym z elementów, które są obecnie analizowane, a które sprawiają mi ogromną radość, jest fakt, że do Polski wróciło w ciągu trzech lat 300 tys. ludzi. Cieszy mnie, że udało się odwrócić wieloletni trend – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact 21 w Poznaniu.

Dodał, że pandemia pokazała, że nie działa doktryna, według której to rynek wszystko powinien rozwiązać.

– Pandemia pokazała, że najtwardsi zawodnicy padali na deski, że firmy bankrutowały i rosło bezrobocie. Całe sektory wchodziły w trudny okres, który zresztą trwa, czego przykładem może być sytuacja linii lotniczych, turystyki czy gastronomii. Z tego nas wyrwać może nie doktryna liberalna, ale połączenie siły rynku i z aktywnością zwinnego państwa, które może stworzyć najlepsze ramy do prowadzenia biznesu, które przyciąga ludzi z zagranicy – dodał premier Morawiecki.

Jak mówił Morawiecki, w ramach przygotowania Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju zidentyfikowano pięć głównych pułapek, z których Polska się wydostać, a piątą z tych pułapek była słabość instytucji, do której zaliczono lukę w VAT.

– Ją się w dużym stopniu udało się domknąć, ale jeszcze niecałkowicie i daleka droga przed nami – oświadczył szef rządu. Jak dodał, bez stabilnych finansów publicznych nie ma rozwoju gospodarczego.

– Państwa zachodnie, które dla nas cały czas jeszcze są wzorem do naśladowania, mają całkiem inaczej ułożony system finansów publicznych. Tutaj jest jeszcze dużo do zrobienia, ale udało się wiele osiągnąć – stwierdził Morawiecki.

Jego zdaniem dzięki temu, co udało się osiągnąć, „mamy większą zdolność do wyjścia z kryzysu i poszukiwania dróg w przyszłość”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej