RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Fogiel: Nowym ambasadorem w Czechach zostanie Mirosław Jasiński

Mirosław Jasiński ma zostań ambasadorem RP w Czechach (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Mirosław Jasiński ma zostań ambasadorem RP w Czechach (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Mirosław Jasiński obejmie stanowisko ambasadora RP w Pradze – poinformował wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel w Polskim Radiu Wrocław. Kandydat został już zaakceptowany przez Komisję Sprawa Zagranicznych.

Ustawa o barierze na granicy. Grodzki: Będzie wniosek o jej odrzucenie

Będzie wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu ustawy o barierze na granicy, ale nie wiem, jakie będą jego losy – powiedział przed rozpoczęciem...

zobacz więcej

Radosław Fogiel pytany o nazwisko nowego ambasadora powiedział, że „w tym momencie trzeba jeszcze poczekać, żeby cała procedura się zakończyła”. – Ale to jest osoba bardzo dobrze znająca Czechy, bardzo dobrze znana w Czechach – mówił. Zapytany wprost czy to Mirosław Jasiński, Fogiel powiedział, że tak.

Artysta, dyplomata i doświadczony polityk


Mirosław Jasiński to scenarzysta i reżyser, dyplomata i były wojewoda wrocławski. Był działaczem opozycji antykomunistycznej; jeden z założycieli podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 2001-07 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych w połowie września pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jasińskiego na stanowisko polskiego ambasadora w Czechach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej