RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ustawa o barierze na granicy. Grodzki: Będzie wniosek o jej odrzucenie

Tomasz Grodzki (fot. PAP/Mateusz Marek)
Tomasz Grodzki (fot. PAP/Mateusz Marek)

Będzie wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu ustawy o barierze na granicy, ale nie wiem, jakie będą jego losy – powiedział przed rozpoczęciem posiedzenia Senatu marszałek Tomasz Grodzki.

Immunitet Grodzkiego i decyzja Borusewicza. Wicemarszałek Senatu mówi wprost

Grodzki jest sędzią we własnej sprawie – powiedział w programie „#Jedziemy” wicemarszałek Senatu Marek Pęk. W ten sposób skomenował decyzję władz...

zobacz więcej

Marszałek Senatu został zapytany, jaki będzie w Senacie los ustawy o barierze granicznej na wschodniej granicy i czy spodziewa się poparcia tej ustawy, skoro PSL nie jest przeciw, a komisja zarekomendowała jej przyjęcie bez poprawek.

– Będzie złożony wniosek o odrzucenie tej ustawy w całości, aczkolwiek patrząc na głosowania sejmowe nie jestem pewny sukcesu tego głosowania, trzeba to uczciwie powiedzieć – przyznał Grodzki. Dodał, że gdyby wniosek o odrzucenie nie przeszedł, będą zgłoszone poprawki.

Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej Sejm uchwalił 14 października. Określa ona zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą).

Inwestycja będzie celem publicznym. Ustawa zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 5 mld zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 20 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd planuje też budowę zapory na tej granicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej