RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niebezpieczne zdarzenie z migrantami. Roznieśli busa, gdy ich zatrzymano [WIDEO]

W busie było 37 nielegalnych migrantów (fot. SG)
W busie było 37 nielegalnych migrantów (fot. SG)

Grupa kilkudziesięciu obywateli Iraku zdemolowała samochód dostawczy, którym miała zostać wywieziona spod granicy polsko-białoruskiej – przekazała Straż Graniczna. Polskie służby udaremniły próbę ucieczki cudzoziemców.

Niemiecki przyjaciel Tuska mówi o wsparciu w ochronie granicy UE. O Polsce zapomniał

Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, powiedział, że popiera apel 12 państw członkowskich o...

zobacz więcej

Do incydentu doszło we wtorek w nocy. Około godz. 22 patrol SG zauważył busa na numerach rejestracyjnych z Gniezna, który miał znacznie obniżone zawieszenie.

Pogranicznicy zatrzymali pojazd do kontroli w okolicach Grabowca (gm. Bielsk Podlaski). Kierowcą samochodu był 27-letni Polak, mieszkaniec woj. wielkopolskiego.

„W przestrzeni bagażowej pojazdu wiózł 37 nielegalnych imigrantów (35 mężczyzn i 2 kobiety, wszyscy to osoby dorosłe), którzy na widok patrolu funkcjonariuszy zaczęli demolować pojazd” – opisuje SG.

Na miejsce wezwano dodatkowe patrole oraz funkcjonariuszy policji z Bielska Podlaskiego. Służby udaremniły ucieczkę migrantów.

„Organizator nielegalnego przekroczenia granicy pozostaje w dyspozycji SG. Ze wstępnej oceny przebiegu zdarzenia wynika, że osoba ta dopuściła się przestępstw organizowania nielegalnej migracji, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności oraz narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi 3 lata pozbawienia wolności” – wynika z komunikatu.

Dalsze decyzje w sprawie postawienia zarzutów podejmie prokurator w toku postępowania karnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej