RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier: Powstańcy śląscy niezależnie od wszystkiego postawili na Polskę

Łatwo jest kochać ojczyznę, która jest silna, a trudniej tę, która jest w oblężeniu. Powstańcy śląscy niezależnie od wszystkiego postawili na Polskę; Polska nie mogłaby istnieć bez Śląska – mówił w Katowicach na otwarciu wystawy „Powstania śląskie” premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Powstańców śląskich łączyła wola walki dla Polski

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że uczestników III Powstania Śląskiego łączyła wola walki dla Polski. Szef rządu wziął w Chorzowie udział w...

zobacz więcej

Morawiecki przypominał, że w latach 1919-21, kiedy trwały powstania śląskie, nikt nie wiedział, jak długo przetrwa Polska tuż po odzyskania niepodległości.

Polska była na mapie od niedawna, bo przecież bardzo łatwo jest kochać ojczyznę, która jest silna, zasobna, bezpieczna. Dużo trudniej, dużo szlachetniej jest kochać ojczyznę, która jest w oblężeniu, która ma przed sobą dekadę, a może 100 lat – któż to wiedział, jaka jest przyszłość Polski – mówił szef rządu.

– Powstańcy śląscy niezależnie od wszystkiego postawili na Polskę i tamto wydarzenie dla historii Polski powinno być także zapamiętane jako zwycięskie polskie powstanie – dodał.

Szef rządu podkreślał rolę przywódcy powstań Wojciecha Korfantego i stwierdził, że II RP nie mogłaby istnieć w takim charakterze i rozwijać się w takim stopniu, jak miało to miejsce, bez Śląska.

Dziękował także wszystkim zaangażowanym w podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach z lat 1919-21. – Polska nie mogłaby istnieć bez Śląska – mówił Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej