RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Niemiecki przyjaciel Tuska mówi o wsparciu w ochronie granicy UE. O Polsce zapomniał

Manfred Weber (fot. tt/@ManfredWeber)
Manfred Weber (fot. tt/@ManfredWeber)

Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, powiedział, że popiera apel 12 państw członkowskich o sfinansowanie fizycznej bariery za unijnej pieniądze na granicy UE – informuje Politico. „Litwa, Łotwa i inne kraje zasługują na nasze pełne wsparcie” – napisał Weber.

„Król Europy” ma problem z nazwiskami? Müller: Tusk zamienia się w trolla

Donald Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL), przesłał w sobotę pozdrowienia uczestnikom zjazdu niemieckiej Unii...

zobacz więcej

Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała w zeszłym tygodniu na swojej konferencji prasowej po szczycie, że żadne pieniądze UE nie zostaną wykorzystane do budowy „drutu kolczastego i murów”. Jednak, jak wskazuje Politico, nie wszyscy się z tym zgadzają.

Weber powiedział, że popiera apele 12 państw członkowskich o sfinansowanie fizycznej bariery za pieniądze UE. Portal przypomina, że ten apel pojawia się w sytuacji, w której kraje wschodniej części UE stają w obliczu wzrostu liczby migrantów przedostających się do UE z Białorusi.

„EPL w Parlamencie Europejskim bardzo trudno jest zrozumieć, dlaczego UE nie może sfinansować fizycznego ogrodzenia na granicy z Białorusią” – powiedział Weber Politico. „Toczy się wojna hybrydowa, nie powinniśmy być naiwni. To kwestia obrony i upewnienia się, że to my decydujemy, komu wolno wjechać do Europy, a nie dyktatorowi Łukaszence” – dodał.

Komentując tę sprawę na Twitterze Weber napisał, że nie rozumie, dlaczego UE nie jest w stanie sfinansować ogrodzenia na granicy z Białorusią. „Trwa wojna hybrydowa, nie powinniśmy być naiwni. Litwa, Łotwa i inne kraje zasługują na nasze pełne wsparcie, w tym fundusze na fizyczną granicę, jeśli zajdzie taka potrzeba” – napisał pomijając w wyliczeniu Polskę.

Na początku października grupa 12 krajów UE wezwała Brukselę do szybkiego stworzenia konkretnych rozwiązań i mocnej odpowiedzi, by zmierzyć się z instrumentalizacją nielegalnej migracji i innymi zagrożeniami hybrydowymi. W tym kontekście pojawił się apel o reformę kodeksu granicznego Schengen, który reguluje wspólne zasady przemieszczania się w UE.

Pod listem podpisały się: Austria, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Grecja, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska i Słowacja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej