RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Znany biznesmen zatrzymany. Był jednym z najbogatszych Polaków

Marek M. (fot. arch.PAP/B.Zborowski)
Marek M. (fot. arch.PAP/B.Zborowski)

Funkcjonariusze policji zatrzymali kilka dni temu twórcę MarcPolu Marka M. W warszawskiej prokuraturze usłyszał zarzuty związane z wyrządzenia spółce szkody na prawie 30 mln zł. Mężczyzna w przeszłości był miliarderem, jednym z najbogatszych Polaków.

Piotr J. zatrzymany i oskarżony. To znany wydawca

Piotr J., znany wydawca książek, został zatrzymany przez policję – potwierdził portal tvp.info. Mężczyzna w prokuraturze usłyszał zarzuty oszustwa....

zobacz więcej

Marek M. to były prezes upadłej dziś sieci sklepów MarcPol. W przeszłości był jednym z najbogatszych Polaków; jego majątek wyceniano na 3,9 mld zł.

Mężczyzna został zatrzymany przez policję na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie w czwartek 21 października. Zatrzymanie ma związek z postępowaniem dotyczącym działania na szkodę spółki i wyrządzenia jej blisko 30 mln zł szkody.

– Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła Markowi M. zarzut nadużycia w okresie od czerwca 2008 r. do grudnia 2013 r. udzielonych uprawnień, związanych ze sprawowaniem funkcji prezesa zarządu spółki Marcpol S.A. i podejmowania nieuzasadnionych ekonomicznie decyzji, godzących w interes majątkowy spółki – potwierdza w rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka tej prokuratury Aleksandra Skrzyniarz.

Śledczy ustalili, że działania M. doprowadziły do wyrządzenia spółce szkody w wysokości nie niższej niż 29 mln zł.

– Polegały m.in. na zawieraniu niekorzystnych umów dotyczących nieruchomości położonej w Podkowie Leśnej. Spółka MarcPol poniosła w tym czasie wielomilionowe nakłady na realizację inwestycji na nieruchomości stanowiącej własność osoby trzeciej przy jednoczesnym zrzeczeniu się możliwości czerpania korzyści z poczynionych inwestycji – zaznacza prokurator.

Były senator i wiceminister rolnictwa Tadeusz R. zatrzymany przez CBA

Były senator i wiceminister rolnictwa, były prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej „Bielmlek” Tadeusz R. został zatrzymany przez CBA.

zobacz więcej

Po postawieniu zarzutów biznesmenowi prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych m.in. w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego w kwocie 350 tys. złotych. Za zarzucane przestępstwo podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Skrzyniarz przypomina, że nie jest to jedyne postępowanie prowadzone przeciwko Markowi M. – Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo, w którym Marek M. jest podejrzany o udaremnienie zaspokojenia wielu wierzycieli spółki F-Group w wyniku przeniesienia własności nieruchomości na żonę w zamian za zobowiązanie nieproporcjonalne do wartości przeniesionej nieruchomości. Zarzuty obejmują również niezgłoszenie wniosku o upadłość spółki oraz niezłożenie sprawozdań finansowych – wskazuje.

Ponadto w grudniu 2020 r. prokurator skierował przeciwko Markowi M. akt oskarżenia, w którym zarzucono mu nadużycie w okresie od 2005 do 2013 r. udzielonych mu, jako prezesowi Marcpol uprawnień poprzez przeznaczenie środków finansowych spółki, w tym z Funduszu Świadczeń Socjalnych, w kwocie przekraczającej 4 mln zł, na cele prywatne.

O zatrzymaniu M. jako pierwszy poinformował „Puls Biznesu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej