RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Co, jeśli KE nie ustąpi? Rzecznik rządu o „broni” w rękach Morawieckiego

Premier Morawiecki użyje weta w Radzie Europejskiej? (fot. Krystian Maj/KPRM)
Premier Morawiecki użyje weta w Radzie Europejskiej? (fot. Krystian Maj/KPRM)

Komisja Europejska podejmuje ostatnio działania, które nie mają podstaw prawnych, zamroziła akceptację Krajowego Planu Odbudowy – mówi rzecznik rządu Piotr Müller. I nie wyklucza, że Polska może skorzystać z prawa weta w Radzie Europejskiej, jeśli KE zmusi rząd do takiego działania.

Nie oglądaliście debaty w PE? Oto 10 kłamstw o Polsce, którymi karmiono Europę

Polska to taki kraj, w którym 84 proc. Polaków protestuje przeciwko PiS, kobiety na wsi nie wiedzą, kim jest ginekolog, aborcja w każdym przypadku...

zobacz więcej

Pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, kiedy do Polski trafią pierwsze środki z Krajowego Planu Odbudowy, rzecznik rządu odpowiedział, że tu decyzja zależy od Komisji Europejskiej. Zaznaczył jednak, że to nie unijne środki zostały zablokowane, a tylko formalnie nie został jeszcze zaakceptowany KPO.

„Dezintegracja UE”


Wyraził nadzieję, że po posiedzeniach Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, które się ostatnio odbyły, przyjdzie „jednak mimo wszystko przyjdzie pewnego rodzaju refleksja”. – I że nikt w centrali, w Brukseli nie doprowadzi do praktycznej dezintegracji UE poprzez traktowanie niektórych państw Unii na innych zasadach – dodał.

Rzecznik rządu pytany był również o wywiad premiera Mateusza Morawieckiego dla „Financial Times”, w którym szef rządu zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, „przystawiając jej pistolet do głowy”. Wezwał Brukselę, by – jeśli chce rozwiązać spór wokół praworządności – wycofała groźby sankcji prawnych i finansowych. Morawiecki powiedział też w wywiadzie, że jakikolwiek ruch w kierunku redukcji funduszy spójności spotka się z mocnym odwetem.

„TSUE chce, żeby ludzie marzli w zimie? Są granice”. Morawiecki definitywnie o Turowie

Trudno żebyśmy zmienili naszą decyzję i zamknęli 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki,...

zobacz więcej

„Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli do tego dojdzie, będziemy bronić naszych praw wszelką bronią, która jest w naszej dyspozycji” – odparł szef polskiego rządu zapytany, czy Polska mogłaby zawetować kluczowe unijne decyzje, takie jak pakiet klimatyczny.

„Wszelka broń” Morawieckiego


Rzecznik rządu zapytany co miał na myśli premier, mówiąc o „wszelkiej broni”, czy jest to groźba wetowania przez Polskę decyzji UE w innych sprawach, jeśli nie zostanie przyjęty KPO, odpowiedział: „To instrument, jeśli chodzi o kwestie związane z głosowaniami w Radzie UE czy w Radzie Europejskiej – czyli możliwość wetowania niektórych rozwiązań, który bierzemy pod uwagę”.

– Natomiast my mamy nadzieję, że KE do tego nas nie zmusi. Bo cóż innego pozostaje, jeśli instytucje unijne postępują w sposób, który nie ma podstawy prawnej, jeżeli jesteśmy traktowani w sposób, który nie ma po prostu żadnych podstaw w traktatach unijnych; pozostaje nam wykorzystać te podstawy, które my mamy. Bo w traktatach unijnych Polska ma możliwość wstrzymywania niektórych działań legislacyjnych w ramach UE – powiedział Müller.

Zobacz także: „Król Europy” ma problem z nazwiskami? Müller: Tusk zamienia się w trolla

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej