RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Projekt ustawy „Za życiem” prawie gotowy

Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Osobne pokoje dla kobiet w ciąży z wadą, wyższa kwota niż obecne 4 tys. zł za urodzenie niepełnosprawnego dziecka, doradca zamiast asystenta rodziny - Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” o zmianach w projekcie ustawy „Za życiem”.

„Król Europy” ma problem z nazwiskami? Müller: Tusk zamienia się w trolla

Donald Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL), przesłał w sobotę pozdrowienia uczestnikom zjazdu niemieckiej Unii...

zobacz więcej

„Najważniejsze zmiany dotyczą kwestii okołoporodowych. Zbieramy przepisy z różnych aktów prawnych i zgodnie ze zdefiniowanymi brakami regulacyjnymi porządkujemy wsparcie dla kobiet, których dzieci mają wady letalne” - wskazał Wdówik.

Jak dodał, chodzi m.in. o to, że nie w każdym województwie są hospicja perinatalne. „Do tego nie mają mocnego zabezpieczenia finansowego i umocowania prawnego, by wejść do szpitali. To wiąże się z innym problemem: braku wiedzy i otwartości lekarzy. Albo takiego ich sformatowania, że nie tylko wadę letalną, ale każdą niepełnosprawność uznawali dotąd często za przesłankę do aborcji. Dla mnie to niedopuszczalne” - podkreślił.

„Rodzice zmagają się traumą. Również gdy na świat przychodzi dziecko z głęboką niepełnosprawnością. Nie wiedzą, co zrobić, gdzie pójść. W biurze pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych postulujemy, że szpital powinien mieć dla takich rodzin gotową ścieżkę” - mówił pełnomocnik rządu.

Na pomoc rodzicom


„Np. co w sytuacji, gdy rodzi się człowiek z dysfunkcją ruchu, słuchu? Rodzice muszą wiedzieć, że w ich mieście są organizacje oferujące konkretny rodzaj rehabilitacji” - wyjaśnił.

Jażdżewski krytykuje Tuska. Poszło o „für Deutschland”

Szef Platformy Obywatelskiej zaatakował ministrów polskiego rządu, śmiejąc się i drwiąc z ich nazwisk. „Tusk czepia się nazwisk ministrów” –...

zobacz więcej

„Gdy odwiedziłem ostatnio województwo podkarpackie, usłyszałem historię rodziców, którzy mieli poczucie totalnego porzucenia przez szpital. Zostali sami i zagubieni w systemie. I to jest rzecz, którą projektowana ustawa zmienia” - zapewnił.

Wskazał, że projekt „Za życiem” zakłada również podwyższenie jednorazowego świadczenia wypłacanego przy porodzie, które dziś wynosi 4 tys. zł.

Nowa polityka informacyjna


„W programie była wpisana i niewykonana do tej pory polityka informacyjna w postaci portalu. Nie zadziałała. Chcemy jako biuro pełnomocnika to przejąć od kancelarii premiera i uruchomić jako usługę na miarę XXI w. Z jednej strony będzie możliwość samodzielnego pozyskania informacji ze strony internetowej, z drugiej - powstanie infolinia dająca możliwość skorzystania z rozmowy z asystentem, który poza odpowiadaniem na pytania techniczne będzie miał też przygotowanie psychologiczne” - zapowiedział Wdówik.

„W jednym miejscu będzie wiedza z zakresu medycyny, prawa, dostępu do świadczeń, w jakim zakresie komu przysługuje, a także wsparcie psychologiczne. Chcemy też zmienić wpisanego w programie »Za życiem« asystenta rodziny, który różnie działał. W porozumieniu z Ministerstwem Edukacji przeprofilowujemy tę usługę na doradcę rodziny” - powiedział.

Pogoda w środę zachęci do spacerów [PROGNOZA]

W środę aura będzie przypominała tę wtorkową – przekazała Ewa Łapińska, synoptyk IMGW-PIB. Na przeważającym obszarze kraju będzie zachmurzenie duże...

zobacz więcej

Wskazywał, że doradca rodziny będzie przedłużeniem infolinii, specjalistą osadzonym w wiodących ośrodkach koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych (WOKRO). Do doradcy będzie można trafić dzięki informacji z infolinii lub od lekarza w szpitalu.

Doradca bliżej rodziny


„Będzie to człowiek, który poprowadzi rodzinę przez pierwsze lata życia dziecka do czasu wejścia w szkołę i w okresie szkolnym. Na razie myślimy o uruchomieniu doradców do wieku szkolnego. Doradca musi mieć też przygotowanie, by radzić sobie z traumą ludzi, którzy się do niego zgłoszą” - dodał.

Doradca ma przejść przygotowanie do zawodu na studiach podyplomowych.

„Środki na to mają iść z MEiN i PRFON. Pierwsi doradcy mają się pojawić w 2023 r. Nie zrobimy cudów, ale jeśli dziś jest w kraju ok. 400 WOKR-ów, to w każdym powinien być taki doradca. Docelowo - w każdym powiecie przynajmniej jeden. Choć np. w Warszawie powinno ich być ze 20. Ich liczba powinna być uzależniona od liczby mieszkańców” - podkreślił Wdówik.

Zapowiedział, że „pewnie nie dłużej niż za dwa miesiące” projekt ustawy „Za życiem” powinien być w Sejmie. "To proceduralnie trwa, bo zaangażowanych jest tyle resortów i organizacji" - wskazał wiceminister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej