RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Immunitet Grodzkiego i decyzja Borusewicza. Wicemarszałek Senatu mówi wprost

Grodzki jest sędzią we własnej sprawie – powiedział w programie „#Jedziemy” wicemarszałek Senatu Marek Pęk. W ten sposób skomenował decyzję władz Senatu o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku o uchylenie immunitetu marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu.

Nie tylko immunitet Grodzkiego. Problem dotyczy też kolejnej senator PO

Politycy PiS oskarżają opozycję o blokowanie wniosku o uchylenie immunitetu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Jak się okazuje, w kolejce czeka...

zobacz więcej

Kilka dni temu Centrum Informacyjne Senatu poinformowało, że Senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka tej Izby Tomasza Grodzkiego. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz poinformował Prokuraturę Regionalną w Szczecinie, że postanowił pozostawić wniosek bez biegu, ponieważ nie został on poprawiony, o co wnioskował Senat.

„Nierozpoznanie przez Senatu kolejnego wniosku, pod identycznym pretekstem braków formalnych, mimo że jego uwagi zostały uwzględnione, świadczy o celowym działaniu, które ma chronić marszałka Tomasza Grodzkiego przed postawieniem mu zarzutu przyjmowania korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich, gdy był dyrektorem szpitala w Szczecinie. Tym bardziej, że wnioski prokuratury dotyczące innych parlamentarzystów i kierowane do Sejmu i Senatu w analogicznej formie nie były do tej pory kwestionowane” – oświadczyła w reakcji na stanowisko władz Senatu Prokuratura Krajowa.

Do sprawy odnosił się w TVP Info wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Polityk był pytany, czy Borusewicz sam nie złamał prawa.

„Niech mnie pan nie pyta, bo się nie orientuję”. Grodzki o uchyleniu mu immunitetu [WIDEO]

"Niech mnie Pan nie pyta, bo się nie orientuję", tak Tomasz Grodzki odpowiada na pytanie reportera TVP3 Szczecin, co dzieje się w Senacie z...

zobacz więcej

– Całe to działanie wokół wniosku o immunitet trwające siedem miesięcy jest wyjątkową bezczelnością ze strony marszałka Senatu, który oczywiście zrobił taki wybieg, że oddelegował do tej sprawy wicemarszałka Borusewicza. Ale on rządzi Senatem, a Borusewicz jest jego współpracownikiem, więc to się w tym samym kręgu toczy, Grodzki jest sędzią we własnej sprawie – skomentował Pęk zaznaczając, że to „daleko posunięta bezczelność”.

Dopytywany, czy Borusewicz złamał prawo wskazał, że polityk „nagina regulamin Senatu”.

– W regulaminie jest jasno powiedziane, że wstępna ocena należy do marszałka, a wszystko, co dalej, należy do Senatu, komisji etyki, gremium; tutaj dokonuje się nadużycie, bo uniemożliwia się senatorom merytoryczne rozpatrzenie wniosku – zaznaczył.

Na koniec wicemarszałek mówił, że „jeżeli rzeczywiście okazałoby się, że można postawić za takie działania zarzuty prawne, trzeba by było uchylać immunitet Borusewiczowi”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej