RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jażdżewski krytykuje Tuska. Poszło o „für Deutschland”

Jażdżewski skomentował zachowanie szefa PO (fot. arch.Rafał Guz)
Jażdżewski skomentował zachowanie szefa PO (fot. arch.Rafał Guz)

Szef Platformy Obywatelskiej zaatakował ministrów polskiego rządu, śmiejąc się i drwiąc z ich nazwisk. „Tusk czepia się nazwisk ministrów” – skrytykował polityka redaktor naczelny „Liberte!” Leszek Jażdżewski. „Serio? Tusk ci nie pasuje?” – zwrócił mu uwagę Paweł Graś. Wtedy Jażdżewski oznajmił, że wpis Tuska był „poniżej jego poziomu”.

Donald Tusk o „für Deutschland”. Drwi z nazwisk polskich ministrów

Donald Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL), przesłał w sobotę pozdrowienia uczestnikom zjazdu niemieckiej Unii...

zobacz więcej

Na początku stycznia Donald Tusk jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej przesłał pozdrowienia uczestnikom zjazdu niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Jego wystąpienie wyemitowano przed głosowaniem mającym wyłonić nowego przewodniczącego tej partii, którym okazał się Armin Laschet.

Sporym zaskoczeniem dla polskiej opinii publicznej było to, że swoje pozdrowienia wygłosił po niemiecku i na tle okupowanego w czasie II wojny przez Niemców miasta Gdańsk. Do historii zapisały się dwa zwroty: „danke für alles” i „für Deutschland”. Ten drugi tekst pochodzi z fragmentu, gdy Tusk określa rządy CDU „dobrodziejstwem nie tylko dla Niemiec, ale dla całej Europy”.

Przypominanie tego zdenerwowało szefa PO. W związku z tym na Twitterze Tusk postanowił wyśmiać nazwiska ministrów polskiego rządu. „W sumie to nawet zabawne, że operacji „für Deutschland” patronują ministrowie Schreiber, Rau, Szefernaker i Müller. Taki gruppenführer Wolf 2.0.” – napisał Tusk.

Do wpisu szefa Platformy odniósł się Leszek Jażdżewski. Jest on znany z wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie powiedział m.in. „Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu”.

Powiedział też: „Rywalizacja na inwektywy i złe emocje nie ma sensu, dlatego że po kilku godzinach zapasów ze świnią w błocie orientujesz się w końcu, że świnia to lubi”.

„Kaczyński śpi na prezentacji własnej ustawy, Tusk czepia się nazwisk ministrów. Naprawdę czas na zmianę” – napisał. Jego wpis skomentował Paweł Graś: „Serio? Tusk ci nie pasuje?”. Jażdżewski odpowiedział mu, że wpis Tuska był „poniżej jego poziomu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej