RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Muzeum Bitwy Warszawskiej - nagranie z lotu ptaka [wideo]

Trwają prace na budowie Muzeum Wojska Polskiego. Inwestycja, która będzie filią Muzeum Wojska Polskiego ma mieć 4,8 tyś m² powierzchni. Muzeum powstanie w podwarszawskim Ossowie na terenach w których rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w historii Polski. Radosław Poszwiński z portalu tvp.info odwiedził plac budowy z dronem.

Konkurs Chopinowski przyciągnął przed telewizory miliony widzów TVP

Prawie 1,8 mln widzów oglądało w momencie największej oglądalności Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka...

zobacz więcej

Budowa Muzeum Bitwy warszawskiej rozpoczęła się w sierpniu 2020 roku. Mariusz Błaszczak mówił wtedy, że „założenie jest takie, aby muzeum było przystępne, żeby ekspozycje były ciekawe, aby upowszechniać wiedzę na temat tego epokowego zwicięstwa. Zwycięstwa, które określane jest w literaturze jako 18 bitwa decydująca o losach świata”.

Ogromna powierzchnia i przemyślany projekt


Powierzchnia muzeum to aż 4,8 tyś m². Dodatkowo zostanie wykonany nasyp ziemny o wysokości 17 metrów. Do gmachu muzeum będzie prowadzić aleja zwycięstwa o długości 500 m. Zostaną również postawione dwa maszty - każdy o wysokości 70 m. Na wzniesieniu powstanie taras widokowy, a obok na zboczu amfiteatr na potrzeby m.in. rekonstrukcji. Sam budynek będzie miał 4 kondygnacje i dędą się w nim mieścić m.in. sale z ekspozycją historyczną, sale kinowe, konferencyjne i edukacyjne, sklepiki, kawiarnia oraz pomieszczenia biurowe. Koniec prac przewidywany jest na 2023 r. Głównym wykonawcą jest Muzeum Wojska Polskiego a za projek odpowiedzialna jest pracownia „Dom i Miasto”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej