RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowy sondaż. PiS walczy o samodzielne rządy, Hołownia nie skończył z Tuskiem

Jakie maksymalne elektoraty mogą mieć partie? Sondaż (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)
Jakie maksymalne elektoraty mogą mieć partie? Sondaż (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)

Największym potencjalnym elektoratem dysponuje Prawo i Sprawiedliwość, które jest w stanie osiągnąć wynik gwarantujący samodzielne rządy – wynika z badania IBRiS dla Onetu. Co ciekawe, na drugim miejscu nie znalazła się Koalicja Obywatelska, tylko Polska 2050 Szymona Hołowni.

„TSUE chce, żeby ludzie marzli w zimie? Są granice”. Morawiecki definitywnie o Turowie

Trudno żebyśmy zmienili naszą decyzję i zamknęli 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki,...

zobacz więcej

Sondaż próbuje określić maksymalne poparcie, jakie partie są w stanie osiągnąć. Uczestnicy badania zostali zapytani o skłonność zagłosowania na dane ugrupowanie, określając szanse na to w kilkustopniowej skali.

Sondaż. „Sufity” poparcia dla partii?


Portal podaje, że z badania wynika, iż największym potencjalnym elektoratem dysponuje Prawo i Sprawiedliwość. Możliwość zagłosowania na partię rządzącą deklaruje 37,7 proc. respondentów. Partia ma dodatkowo 5,9 proc. neutralnego elektoratu i najmniej elektoratu negatywnego ze wszystkich ugrupowań.

Sumując – partia Jarosława Kaczyńskiego maksymalnie może liczyć na 43,6 proc. głosów. Taki wynik oznaczałby ponowne samodzielne rządu tej formacji.

Podobnego co PiS pułapu nie jest w stanie osiągnąć żadna inna partia. Jednak to Polska 2050 Szymona Hołowni, nie Koalicja Obywatelska, znalazła się w tym sondażu na drugim miejscu.

IBRiS przekazał, że „sufit” poparcia dla partii byłego prezentera TVN wynosi 41,5 proc. (32,5 proc. potencjalnego elektoratu plus 9 proc. elektoratu neutralnego).

PO o Kaczyńskim i stanie wojennym, który Tusk zaczął... od popijawy

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało założenia nowej ustawy „o obronie Ojczyzny”. Propozycje te nie przyciągnęły jednak uwagi największej partii...

zobacz więcej

Dużo mniejsze szanse na aż tak dobry wynik ma Koalicja Obywatelska. „Ugrupowanie pod wodzą Donalda Tuska może liczyć maksymalnie na poparcie 25,2 proc. badanych. Waha się kolejne 9,4 proc. Nawet gdyby wszyscy oddali swój głos na KO — co jest mało prawdopodobne — łączny potencjał wyborczy formacji to 34,6 proc.” – czytamy.

Największy elektorat negatywny ma Konfederacja i PSL


Kolejne miejsce przypadło Lewicy (19,4 proc. potencjalnego elektoratu, dodatkowo 13,5 proc. neutralnego).

„Sufit” poparcia Konfederacji to 16,5 proc. Onet podaje, że ugrupowanie ma szansę zwiększyć ten stan posiadania, czerpiąc głosy z grupy 9,3 proc. respondentów, którzy mają do niego neutralne podejście.

Plany nowego ministra rolnictwa. Kowalczyk: Era dynamicznego wsparcia polskiego rolnictwa

Jestem dumny, że za mojej kadencji rząd Zjednoczonej Prawicy rozpoczął erę dynamicznego wsparcia polskiego rolnictwa, rozwoju polskiej wsi i...

zobacz więcej

Stawkę zamyka PSL – Koalicja Polska. O możliwości oddania głosu na ludowców mówiło 9,3 proc. ankietowanych. W tym przypadku 17 proc. wyraziło o nich neutralną opinię.

Największy elektorat negatywny ma Konfederacja – 74,3 proc. Następnie PSL – 73,8 proc. – aż tylu badanych nie bierze pod uwagę głosowanie na ludowców. „Na kolejnym miejscu znajduje się Lewica – 67,1 proc., za nią Koalicja Obywatelska – 65,5 proc. i Polska 2050 – 58,5 proc. Prawo i Sprawiedliwość nie jest w tej chwili wyborem wśród 56,4 proc. ankietowanych" – wynika z badania.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na próbie 1094 osób 20 października metodą CATI (telefoniczne, standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej