RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Koronawirus. Prezydent Brazylii oskarżany o „zbrodnię przeciwko ludzkości”

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro (fot. PAP/EPA/Joedson Alves)
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro (fot. PAP/EPA/Joedson Alves)

Komisja śledcza brazylijskiego Senatu zatwierdziła raport końcowy ze swoich ustaleń w sprawie pandemii koronawirusa i wezwała do postawienia prezydenta Jaira Bolsonaro w stan oskarżenia. Zarzuca się mu dziewięć przestępstw związanych z jego decyzjami w czasie kryzysu epidemicznego.

Morawiecki: Zdecydowaliśmy się wysłać misję medyczną do Rumunii

Polska wyśle misję medyczną do Rumunii w związku z sytuacją epidemiczną w tym kraju - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W raporcie wskazano, że Bolsonaro powinien być oskarżony o „zbrodnie przeciwko ludzkości”, a także o „celowe narażanie Brazylijczyków na zakażenie" oraz o „podżeganie do przestępstw”. 1200-stronicowy tekst poparło siedmiu senatorów z 11, którzy zasiadali w komisji.

Na koniec głosowania nad raportem członkowie komisji uczcili minutą ciszy śmierć ponad 606 000 Brazylijczyków, którzy zmarli na COVID-19.

Decyzja prokuratury


Raport zaleca także oskarżenie około 80 osób, w tym kilku ministrów, byłych ministrów, kilka firm i trzech synów Bolsonaro. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie prokuratura, bo tylko ona ma wyłączną jurysdykcję do formułowania aktów oskarżenia.

Dokument kwalifikuje postawę, którą prezydent Brazylii, drugiego kraju świata najmocniej zaatakowanego przez pandemię, jako „świadome narażenie ludności na masowe infekcje w nadziei, że w ten sposób wytworzy się zbiorowa odporność na COVID-19”, czego skutkiem były „wielomiesięczne, świadome opóźnienia w zakupie szczepionek”. „Dałoby się znacznie ograniczyć tragiczne następstwa pandemii gdyby nie osobista postawa prezydenta Bolsonaro, który nieustannie lekceważył niebezpieczeństwo. Występował często publicznie bez maseczki, a także groził konsekwencjami prawnymi gubernatorom stanowym, wprowadzającymi lockdowny i inne środki ostrożności” – stwierdza raport.

Jak pisze agencja AFP, eksperci w Brazylii uważają, że postawienie Bolsonaro w stan oskarżenia jest mało prawdopodobne, ponieważ za to odpowiada prokurator generalny Augusto Aras, sojusznik prezydenta. Jednak zarzut „zbrodni przeciwko ludzkości” mógłby zdaniem specjalistów trafić do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, co stawiałoby prezydenta w trudnym położeniu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Senatorowie z komisji śledczej zwrócili się także do Sądu Najwyższego i prokuratury o zawieszenie „do odwołania” kont prezydenta na Facebooku, Twitterze i Instagramie, gdzie Bolsonaro zamieszcza swoje krytyczne opinie wobec pandemii.

„Nie możemy dłużej tolerować tego typu zachowań” – napisali we wniosku senatorowie, wzywając także do zablokowania dostępu Bolsonaro do jego kont w celu „uniknięcia zniszczenia dowodów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej