RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezydent na forum ONZ. Mówił o klimacie

Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że transformacja w kierunku neutralności klimatycznej jest priorytetem dla polskich władz. Prezydent wziął udział w wirtualnej debacie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ pod hasłem „Delivering Climate Action: for People, Planet & Prosperity” („Działania na rzecz klimatu: dla ludzi, planety i dobrobytu”).

Prezydent dokonał rekonstrukcji rządu. Nowi ministrowie zaprzysiężeni

Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie rządu. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim, gdzie wręczono nominacje nowym ministrom.

zobacz więcej

W wystąpieniu wideo prezydent Andrzej Duda nazwał Polskę jednym ze światowych czempionów transformacji energetycznej.

– Polska planuje znacząco zwiększyć korzystanie z niskoemisyjnych źródeł energii, w tym zasobów odnawialnych oraz energii nuklearnej – oświadczył prezydent.

Zapowiedział, że do 2030 r. jedna trzecia elektryczności w Polsce będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, a dekadę później 40 proc.

– Szczególną rolę będą odgrywały morskie farmy wiatrowe, z których pierwsza powstanie w 2025 r., a także elektrownie jądrowe – powiedział Duda.

Prezydent mówił także o inwestycjach w elektromobilność. Poinformował, że Polska stawia sobie za cel, by do roku 2030 transport publiczny w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców był w całości bezemisyjny.

– Już staliśmy się największym eksporterem elektrycznych autobusów w Unii Europejskiej – wskazał i zadeklarował, że Polska jest gotowa do współpracy i wymiany doświadczeń z innymi krajami w sprawie działań na rzecz klimatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej