RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Miliony funtów za kawałek papieru. „Penny Black” trafi na aukcję

„Penny Black” to najsłynniejszy znaczek pocztowy w historii (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)
„Penny Black” to najsłynniejszy znaczek pocztowy w historii (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)

„Penny Black” – jeden z najstarszych zachowanych znaczków pocztowych z 1840 roku trafi na aukcję w Londynie. Przewiduje się, że może zostać sprzedany nawet za 6 mln funtów (około 33 mln złotych) – poinformowała brytyjska stacja Sky News za domem aukcyjnym Sotheby's.

Emeryci oddali na aukcję obtłuczone ozdoby ogrodowe. Okazały się być skarbem

Para zaniedbanych, kamiennych Sfinksów trafiła na licytację w niewielkim angielskim domu aukcyjnym. Wartość obu wstępnie oszacowano na 300-500...

zobacz więcej

Aukcja odbędzie się 7 grudnia. Cenny znaczek pocztowy przyklejony jest do dokumentu datowanego na 10 kwietnia 1840 roku. Pochodzi z archiwum Roberta Wallace'a, XIX-wiecznego szkockiego polityka, autora reformy brytyjskiej poczty.

To pierwszy znaczek pocztowy w historii, prekursor wszystkich innych i bezspornie najważniejsza część historii filatelistyki, jaka do dziś istnieje – powiedział szef sprzedaży Sotheby's Henry House.

Historia systemu


– Choć na świecie jest wiele niezwykle ważnych znaczków zarówno w kolekcjach publicznych, jak i prywatnych, to właśnie ten („Penny Black”) rozpoczął historię systemu usług pocztowych, jaki znamy – dodał House.

Znaczek, który trafi na aukcję, jest jednym z trzech istniejących tego typu na świecie. Pozostałe dwa okazy „Penny Black” znajdują się w kolekcji muzeum poczty brytyjskiej w Londynie. Obecny właściciel znaczka, Alan Holyoake, który nabył go około 10 lat temu, jest biznesmenem i filatelistą. Poinformował, że trzy lata zajęło mu potwierdzenie jego autentyczności. Znaczek otrzymał certyfikat Królewskiego Towarzystwa Filatelistycznego (Royal Philatelic Society) oraz Brytyjskiego Stowarzyszenia Filatelistycznego (British Philatelic Association).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Pierwszy znaczek pocztowy ukazał się w Wielkiej Brytanii w 1840 roku, wcześniej opłatę za przesyłkę musiał uiszczać adresat. Na znaczkach pocztowych One Penny i Two Pence widniał profil królowej Imperium Brytyjskiego – Wiktorii.

Znaczki drukowane były w kolorze czarnym, ciemnoniebieskim i czerwonobrązowym. Produkowano je w drukarni Perkins Bacon & Petch.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej