RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Izrael chce budować kolejne domy na terenach palestyńskich. Ostra reakcja USA

Izrael buduje osiedla na okupowanych terytoriach palestyńskich (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)
Izrael buduje osiedla na okupowanych terytoriach palestyńskich (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Departament Stanu poinformował, że USA są zdecydowanie przeciwne budowie kolejnych domów na terenach palestyńskich. Izrael zamierza w najbliższych dniach zatwierdzić budowę kolejnych prawie 3 tys. domów dla swoich osadników.

Amerykański doradca ds. energii ostrzega Niemcy. „Rosja używa gazu jako broni”

Trudno uznać działania Rosji wobec kryzysu energetycznego w Europie za coś innego niż używanie gazu jako broni. Niemcy powinny zwrócić na to uwagę...

zobacz więcej

Departament Stanu oznajmił, że Waszyngton podejmie rozmowy z Izraelem na wysokim szczeblu, by przekazać stanowisko administracji USA w sprawie rozbudowy osiedli.

Stany Zjednoczone uważają budowę nowych domów dla izraelskich osadników za eskalowanie napięć w relacjach Izraela z Palestyńczykami i działanie niezgodne z dwupaństwowym rozwiązaniem bliskowschodniego konfliktu, które preferuje Waszyngton – wyjaśnił amerykański resort dyplomacji.

Sprzeciw USA


USA są też przeciwne planom wstecznego zalegalizowania osiedli, które już powstały na terenach palestyńskich.

W środę zbierze się w Izraelu rządowa komisja, która ma zatwierdzić plan wybudowania 2800 jednostek osadniczych. Przewiduje, że ponad połowa tego projektu otrzyma od razu zgodę na budowę, że oznacza, w przyszłym roku będą mogły ruszyć prace budowlane. Agencja Associated Press przypomniała w niedzielę, że plany ekspansji izraelskiego osadnictwa już wywołały „zaniepokojenie” administracji prezydenta USA Joego Bidena, która apeluje o powściągliwość w przyznawaniu zezwoleń na takie budowy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje ok. 400 tys. izraelskich osadników, a jeśli weźmie się pod uwagę Izraelczyków, mieszkających w Jerozolimie Wschodniej, liczba ta wzrasta do 700 tys. Na ziemiach tych mieszka około 3 mln Palestyńczyków.

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla na ziemiach palestyńskich za nielegalne. Uzasadniane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi przemieszczania swojej ludności cywilnej na terytorium okupowane. ONZ stoi na stanowisku, że izraelskie osiedla są sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej