RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gangi wciąż stawiają na tytoń. Służby przejmują coraz więcej kontrabandy

Przejęcie 240 mln papierosów, 475 ton tytoniu, likwidacja 14 nielegalnych fabryk papierosów i 15 krajalni tytoniu – to wynik tegorocznych działań funkcjonariuszy CBŚP. W ostatnich dniach zlikwidowali kolejne przestępcze manufaktury, w tym jedną mogącą produkować nawet milion papierosów dziennie.

CBŚP przechwyciło krajalnię tytoniu o mocy dorównującej tym z legalnych fabryk

Nawet 5 ton krajanki dziennie mogła przerobić w ciągu dnia fabryczka odkryta przez CBŚP na Dolnym Śląsku. To wydajność zbliżona do maszyn używanych...

zobacz więcej

Liczba zlikwidowanych przez CBŚP nielegalnych fabryk papierosów i krajalni tytoniu zbliża się do poziomu roku 2020, kiedy to odkryto 20 tych pierwszych manufaktur. Na dwa miesiące przed końcem roku liczba ujawnionych krajalni – 15 – jest już większa niż wszystkich takich miejsc rozbitych w roku ubiegłym.

Jednak o wiele bardziej niepokojący jest duży wzrost przejętych nielegalnych papierosów i tytoniu. W tym roku zabezpieczono już 240 mln papierosów, 475 ton tytoniu, przy 190 mln papierosów i 306 tonach tytoniu w roku 2020. Oznacza to, że kolejne przestępcze fabryki mają coraz większą wydajność. Po to, aby wyprodukować jak najwięcej towaru, zanim biznes przerwą służby.

W miniony piątek policjanci bydgoskiego zarządu CBŚP odkryli na terenie powiatu żnińskiego fabrykę papierosów i magazyn gotowych wyrobów. Manufaktura działała w budynku gospodarczym, na wynajętej posesji.

Polskie gangi podbijają Europę. Uruchamiają nielegalne fabryki papierosów w kolejnych państwach

W Danii odkryto pierwszą w tym kraju nielegalną fabrykę papierosów. Pionierami byli polscy gangsterzy, którzy do doglądania produkcji wynajęli...

zobacz więcej

Budynek mieszkalny przekształcono na swoisty hotel pracowniczy, dla obsługi produkcji.

Milion w ciągu doby


Działająca w fabryce linia technologiczna miał bardzo dużą wydajność – nawet milion papierosów na dobę. Na miejscu przejęto także gotowe papierosy z logo największych koncernów tytoniowych oraz blisko 1,5 tony krajanki tytoniowej. Łączne straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na kwotę ponad 1,7 mln zł.

Według funkcjonariuszy gang działał na terenie województwa kujawsko-pomorskiego od kwietnia 2021 r. Trzech zatrzymanych mężczyzn usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Wszyscy zostali aresztowani.
Zamiast desek były kartony wypełnione papierosami (fot. CBŚP)
Zamiast desek były kartony wypełnione papierosami (fot. CBŚP)

CBŚP i KAS uderzyły w gangi tytoniowe. Przejęto ogromne ilości papierosów

Blisko 19 mln nielegalnych papierosów, czyli 950 tys. paczek, przejęli funkcjonariusze CBŚP i KAS w magazynach z wyrobami tytoniowymi w Sosnowcu i...

zobacz więcej

Kontrabanda między deskami


Z kolei policjanci rzeszowskiego CBŚP wespół z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odkryli na terenie gminy Płośnica krajalnię oraz 4 tony tytoniu. Straty Skarbu Państwa oszacowano na około 3,4 mln zł.

Ostatnim akcentem najnowszych działań CBŚP oraz Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, było udaremnienie przemytu 1,2 mln papierosów. Kontrabanda była ukryta w naczepie samochodu ciężarowego, który formalnie wiózł ładunek desek z Litwy na zachód Unii Europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej