RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Służby z trzech kontynentów uderzyły w handel w dark webie

Siły policyjne z dziewięciu krajów z Europy, a także Australii i USA przeprowadziły specjalną operację wymierzoną w handel narkotykami w dark webie, czyli „ukrytych” zasobach internetu. Skonfiskowano ponad 26,7 mln euro w gotówce i kryptowalutach, 234 kg narkotyków i 45 sztuk broni palnej. Włoskie służby zamknęły dwa popularne w mrocznej sieci markety: DeepSea i Berlusconi.

Uderzenie w darknet. Na celowniku handlarze narkotyków

Funkcjonariusze organów ścigania aresztowali 179 osób zaangażowanych w handel opioidami w darknecie i skonfiskowali ponad 6,5 mln dolarów –...

zobacz więcej

Dark web lub Darknet to obszar internetu dostępny za pośrednictwem wyspecjalizowanej przeglądarki Tor. Oferuje one szyfrowanie informacji oraz ukrycie adresów IP użytkowników.

Można tam znaleźć witryny stworzone tak jak najpopularniejsze sklepy sieciowe. Tyle tylko, że przez dark web można zamówić narkotyki, broń, fałszywe pieniądze lub dokumenty.

Choć operacja Dark HunTOR była wymierzona we wszystkich handlarzy z mrocznego internetu, to swoistym motywem przewodnim akcji było uderzenie w sprzedawców opioidów, zwłaszcza rzekomo oryginalnych leków zawierających takie substancje.

Według FBI, jednego z głównych organizatorów operacji, handel narkotykami stał się bardzo mocno zaawansowany technologicznie, co oznacza pojawienie się nowego pokolenia dilerów.

– Każda osoba, którą aresztowaliśmy w tej sprawie, ma wykształcenie wyższe. Ludzie ci mają smykałkę do nowinek technologicznych i głębszą wiedzę na temat kryptowalut – poinformowało FBI.

„Ser, kokaina i zabójcy”. Burza w Holandii po publikacji niemieckiego tygodnika

„Ser, kokaina i zabójcy” – tak zatytułował niemiecki tygodnik „Der Spiegel” materiał, w którym przekonuje, że Holandia stała się narkopaństwem. To...

zobacz więcej

DarkMarket okazał się żyłą złota dla śledczych


Operacja Dark HunTOR to pokłosie zlikwidowania na początku tego roku DarkMarket, największego na świecie nielegalnego rynku w ciemnej sieci. Niemieckie służby nie tylko dopadły domniemanego operatora, ale przejęły także sieciową infrastrukturę DM. To przełożyło się na dostarczenie śledczym na całym świecie ogromnej ilości danych o nielegalnych operacjach.

Od tego czasu Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3) Europolu opracowuje tzw. pakiety wywiadowcze w celu zidentyfikowania i wyeliminowania kluczowych celów.

W rezultacie działań aresztowano 150 osób zaangażowanych się w dziesiątki tysięcy sprzedaży nielegalnych towarów. Najwięcej zatrzymań miało miejsce w Stanach Zjednoczonych (65), Niemczech (47) i Wielkiej Brytanii (24).
Handlarza z Dark Webu stać było na kupno Lamborghini (fot. FBI)
Handlarza z Dark Webu stać było na kupno Lamborghini (fot. FBI)

Handel dziećmi, bronią i prochami. Ciemna strona sieci

Pedofile nie tylko wymieniali się filmami, ale także tworzyli społeczność wspierającą się wzajemnie w realizowaniu popędów: dzielili się...

zobacz więcej

W ramach tej operacji władze włoskie zamknęły nielegalne markety: DeepSea i Berlusconi, na których łącznie znajdowało się ponad 100 tys. ogłoszeń o nielegalnych produktach. Czterech administratorów zostało aresztowanych, skonfiskowano im 3,6 mln euro w kryptowalutach.

Podczas całej operacji przejęto w sumie ponad 26,7 mln euro w gotówce i kryptowalutach, 45 sztuk broni palnej, a także 234 kg (w tym 152 kg amfetaminy, 27 kg opioidów i ponad 25 000 tabletek ecstasy).

Tabletki ecstasy przygotowane do wysłania do klientów (fot. FBI)
Tabletki ecstasy przygotowane do wysłania do klientów (fot. FBI)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej