RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Słowacja: Były premier Robert Fico podsłuchany przez prokuraturę

Lider partii opozycyjnej Robert Fico był podsłuchany przez słowacką prokuraturę (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto/Getty Images)
Lider partii opozycyjnej Robert Fico był podsłuchany przez słowacką prokuraturę (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto/Getty Images)

Słowackie media opublikowały fragmenty nagrań wideo, na których zarejestrowano m.in. byłego premiera, obecnie lidera największej partii opozycyjnej Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) Roberta Fico. Zgodę na podsłuchy wydano w ramach śledztwa dotyczącego kłusownictwa. Dziennikarze sądzą, że przypadkowo zarejestrowano rozmowy dotyczące trwających postępowań prokuratorskich.

Szef banku centralnego Słowacji oskarżony o korupcję

Szef banku centralnego Słowacji, były minister finansów Peter Każimir poinformował we wtorek, że został oskarżony o korupcję, ale nie przyznaje się...

zobacz więcej

Przeciwko trzykrotnemu premierowi Słowacji nie toczy się żadne postępowanie, a zgodę na podsłuchy i nagranie wideo wydano w ramach śledztwa dotyczącego kłusownictwa. Aparatura została zainstalowana w chacie myśliwskiej, w której miały być porcjowane nielegalne łupy.

Media sądzą, że przypadkowo zarejestrowano rozmowy polityków i adwokatów dotyczące trwających postępowań prokuratorskich.Niektóre z cytowanych przez media materiałów zawierają wypowiedzi Fica.

Fico zwołał we wtorek konferencję prasową, podczas której zarzucił rządowi praktykę niezgodną z prawem i zasadami demokracji. Jego zdaniem rzeczą niespotykaną w Europie jest zalegalizowanie podsłuchów lidera partii opozycyjnej.

Zapowiedział, że poinformuje o zaistniałej sytuacji Komisję Europejską. Nie odniósł się do cytowanych przez media nagranych rozmów, ale potwierdził, że bywał w chacie myśliwskiej i spotykał się tam z adwokatami i rodzinami osób, które są objęte prokuratorskim postępowaniem, a które w czasie jego rządów piastowały najwyższe stanowiska w słowackim wymiarze sprawiedliwości.

Prokurator generalny nakazał we wtorek wszczęcie śledztwa mającego na celu wyjaśnienie przecieku informacji z nagrań do prasy. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyli również śledczy zajmujący się sprawami dotyczącymi osób, o których mówiono w chacie myśliwskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej