RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polska pomaga w kryzysie energetycznym. Gaz od PGNiG trafił do Mołdawii

PGNiG dostarczyło gaz do Mołdawii (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
PGNiG dostarczyło gaz do Mołdawii (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dostarczyło we wtorek do Mołdawii zakupione przez Kiszyniów milion metrów sześciennych gazu ziemnego. Jest to pierwsza w historii dostawa tego surowca do Mołdawii – nie z Rosji.

Eksperci banku Pekao: Europa uzależniona od Rosji. Ceny gazu rosną, wzrośnie i konsumpcja

Od kilku lat w Europie zdecydowanie rośnie zależność od importu gazu, którego ponad 40 proc. stanowią dostawy z Rosji – podali eksperci banku Pekao...

zobacz więcej

Proeuroejskie władze w Kiszyniowie apelowały do UE o pomoc w związku z ograniczeniem dostaw przez Rosję.

Paweł Majewski, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa mówił w TVP Info, że pomoc Polski dla Mołdawii w kryzysie energetycznym to przejaw solidarności. – Pokazujemy, jak rozumiemy działanie w praktyce zasady solidarności energetycznej, o której tyle ostatnio się mówi w dobie kryzysu gazowego w Unii Europejskiej – powiedział prezes zarządu PGNiG.

Zakupu dokonano w trybie pilnym w związku z ograniczeniem dostaw gazu do Mołdawii przez Gazprom. Z tego powodu 22 października rząd Mołdawii ogłosił stan wyjątkowy. Według tamtejszych władz, wolumen gazu przesyłanego do kraju nie wystarczał na pokrycie zapotrzebowania odbiorców i niósł ryzyko poważnych zakłóceń w działaniu systemu przesyłowego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Rosyjski koncern Gazprom domaga się od Mołdawii uregulowania zapłaty za dotychczasowe dostawy. Kiszyniów twierdzi, że należne opłaty zostały dokonane zgodnie z ustaleniami. Stanowisko Gazpromu uznano za szantaż o politycznym tle. W lipcowych wyborach parlamentarnych mieszkańcy Mołdawii postawili na partie proeuropejskie, chcące zerwać z zależnością od Moskwy.

W ubiegłym tygodniu Warszawę odwiedził wicepremier i minister infrastruktury Mołdawii Andrei Spinu. W ramach roboczej wizyty negocjował dostawy gazu do swojego kraju.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej