RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

To nic, że z Szampanii. Rosja uderza we Francję winem z bąbelkami

Francja chce zastrzec nazwę „szampan”, ale Rosja ma inny plan (fot. Dmitry Feoktistov\TASS via Getty Images)
Francja chce zastrzec nazwę „szampan”, ale Rosja ma inny plan (fot. Dmitry Feoktistov\TASS via Getty Images)

Rosja daje francuskim producentom czas do końca roku na wprowadzenie zmian w etykietach francuskich szampanów eksportowanych do Rosji – informuje francuski minister ds. handlu Franck Riester. To kolejna odsłona alkoholowej wojny między Moskwą i Paryżem, rozbijającej się o trunek wywodzący się z Szampanii. Zgodnie z żądaniami Kremla, francuskie szampany będą musiały być przemianowane na „wino musujące”, a na półkach sklepowych królować ma rodzime „szampanskoje”.

Donald Tusk „zapłacił pół miliona” za szampana „najwyższej klasy”

Coroczna kontrola wydatków Rady Europejskiej, której przewodniczy od pięciu lat Donald Tusk, wykazała, że urzędnicy zapłacili blisko pół miliona...

zobacz więcej

Moratorium oznacza, że Francja uzyskała od Rosji dwa miesiące na wprowadzenie w życie rosyjskiego prawa zabraniającego producentom szampana używania tej nazwy własnej na etykietach pisanych cyrylicą.

Musujący konflikt


– To nie rozwiązuje wszystkich problemów, musimy definitywnie posunąć tę sprawę do przodu – zapewnił Riester, który podkreślił, że „rząd jest zdeterminowany, by chronić francuskich eksporterów, bronić naszych oznaczeń geograficznych i promować francuską doskonałość w rolnictwie”.

Nowelizacja rosyjskiego prawa o obrocie wyrobami alkoholowymi zobowiązuje od 2 lipca br. dystrybutorów szampana do zamiany prestiżowej nazwy „szampan” na „wino musujące” na opisanej cyrylicą tylnej etykiecie butelek. Nazwa „szampanskoje” jest zarezerwowana dla rosyjskich producentów win musujących.

W Szampanii oburzeni


Ten zapis wywołuje silne oburzenie producentów i dystrybutorów szampana z francuskiej Szampanii, chcących chronić swoje produkty certyfikowane kontrolowaną nazwą pochodzenia (AOC), a także silne protesty kilku francuskich ministrów. Międzybranżowy Komitet ds. Wina Szampańskiego (CIVC) na początku lipca doradził producentom szampana czasowe zawieszenie eksportu do Rosji. Jednak zalecił wznowienie dostaw od 15 września. Francja od lat prowadzi działania na rzecz prawnej ochrony nazwy „szampan” i zarezerwowania jej tylko dla win musujących pochodzących z Szampanii.

Zobacz także: Na Kremlu nie strzelają korki od szampana

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej