RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pierwszy na świecie przeszczep ramion. Są postępy w rehabilitacji [WIDEO]

Islandczyk Felix Gretarsson w styczniu przeszedł w szpitalu w Lyonie pierwszą na świecie operację przeszczepu obu ramion i stawów barkowych. Teraz pacjent odbywa rehabilitację, której postępy są spektakularne – podaje francuska telewizja. 48-letni mężczyzna stracił obie ręce 25 lat temu z powodu porażenia prądem o napięcie 11 tys. woltów.

Sztuczne serce z biologicznymi zastawkami. Pierwsza taka operacja w Europie [WIDEO]

56-letniemu mężczyźnie w szpitalu Monaldi w Neapolu wszczepiono sztuczne serce Aeson z biologicznymi zastawkami. To pierwsza taka operacja w...

zobacz więcej

Pacjent przyznaje, że początkowo rehabilitacja była męcząca, ale teraz jest pełen nadziei na kolejne postępy. – Pierwszych siedem miesięcy było bardzo trudnych. Czułem się zawsze zmęczony i obolały – opowiada. – Mam nadzieję, że na Boże Narodzenie będę wystarczająco silny, aby jeść – dodał Gretarsson.

Medycy podkreślają, że widać już znaczne postępy w ćwiczeniach. – On jest bardzo zmotywowany. Na początku musieliśmy go prawie stopować, ponieważ za dużo ćwiczył i to było niebezpieczne dla procesu gojenia się blizn – wyznała fizjoterapeutka Clémence Garonne ze szpitala Henry Gabrielle w Saint-Genie Laval, niedaleko Lyonu.

– Sześć miesięcy temu nie był w stanie wyprostować ramienia, a teraz mogę go zmusić do stawiania oporu ruchowi. Możemy zobaczyć, że mięśnie stają się coraz silniejsze. Przeszczepione mięśnie zaczynają się kurczyć – dodała fizjoterapeutka Mélanie Giannesini-Gorrichon.

Jak przekazała dr Laure Huchon, na początku pobytu w placówce Felix Gretarsson był bardzo osłabiony operacją. – Po kilku miesiącach jest w fazie, w której nerwy stają się aktywne. Zaczyna odzyskiwać czucie w ramionach. A my jesteśmy tutaj, by mu pomóc, aby zaczął ponownie wykonywać codzienne czynności. Teraz jest w stanie położyć rękę na twarzy i się podrapać – wskazała dr Huchon.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Transplantację w szpitalu Herriota w Lyonie wykonał w styczniu br. zespół chirurgów z sześciu pobliskich placówek medycznych pod nadzorem profesora Jean-Michela Dubernarda, który w 1998 roku przeprowadził pierwszy na świecie przeszczep dłoni. Operacja Gretarssona trwała 15 godzin. Przeszczepione ramiona i stawy pobrano od zmarłego dawcy.

Islandczyka czeka nadal długoletnia rehabilitacja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej