RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Takich cen paliw włoscy kierowcy dawno nie widzieli

Ceny paliw we Włoszech są najwyższe od 2014 roku (fot. Donato Fasano/Getty Images)
Ceny paliw we Włoszech są najwyższe od 2014 roku (fot. Donato Fasano/Getty Images)

Rok temu we Włoszech benzyna i olej napędowy kosztowały odpowiednio niespełna 1,40 euro i 1,30 euro za litr. Obecnie litr benzyny kosztuje około 1,75 euro, a oleju napędowego – 1,60 euro. Takich cen nie odnotowano od 2014 roku – podaje IAR.

„Żółte kamizelki” wracają na ulice z powodu wzrostu cen paliw

Ruch protestu „żółtych kamizelek” wrócił na ronda i ulice francuskich miast w sobotę. Protesty związane są ze wzrostem cen paliw, energii i gazu.

zobacz więcej

Z danych Krajowej Unii Konsumentów, opierających się na tygodniowych raportach Ministerstwa Przemian Ekologicznych wynika, że od początku roku koszt napełnienia 50-litrowego zbiornika paliwa benzyną zwiększył się o ponad 15 euro, a olejem napędowym o ponad 14 euro. Oba paliwa podrożały w tym czasie o jedną piątą.

– Wzrost cen paliw i gazu ma nie tylko bezpośredni wpływ na budżety gospodarstw domowych i koszty przedsiębiorstw, ale także wpływa pośrednio na ceny wszystkich produktów – od mleka po chleb, a to skutkuje poważnymi konsekwencjami dla inflacji i ożywienia gospodarczego – podkreśla prezes Unii Massimiliano Dona. Organizacja domaga się od rządu – jeszcze przed uchwaleniem przyszłorocznego budżetu – obniżenia akcyzy na paliwa, energię elektryczną i gaz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej