RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Plany nowego ministra rolnictwa. Kowalczyk: Era dynamicznego wsparcia polskiego rolnictwa

Jestem dumny, że za mojej kadencji rząd Zjednoczonej Prawicy rozpoczął erę dynamicznego wsparcia polskiego rolnictwa, rozwoju polskiej wsi i odbudowy szacunku dla rolnika - powiedział Grzegorz Puda podsumowując swoją kadencję jako ministra rolnictwa. Nowy minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk wskazał wyzwania: dalszą walkę z ASF i próbę rozwiązania na poziomie europejskim kwestii wzrostu cen nawozów.

Nowy minister rolnictwa i wicepremier. Kim jest Henryk Kowalczyk

Dotychczasowy szef sejmowej komisji finansów poseł PiS Henryk Kowalczyk po 14 latach wraca do resortu rolnictwa; tym razem na fotel ministra oraz...

zobacz więcej

– Jestem dumny z tego, że za mojej kadencji rząd Prawa i Sprawiedliwości i całej Zjednoczonej Prawicy, dzięki ogromnemu wsparciu pana premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczął erę dynamicznego wsparcia polskiego rolnictwa, rozwoju polskiej wsi i odbudowy szacunku dla rolnika i jego ciężkiej pracy – powiedział były minister rolnictwa, który został we wtorek powołany na stanowisko szefa resortu funduszy i polityki regionalnej.

Minister podkreślił, że rozwój rolnictwa zabezpiecza suwerenność i rozwój gospodarczy kraju. Dodał, że małe i średnie gospodarstwa rolne są podstawowym gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego.

Jak mówił Puda, jako minister rolnictwa zamyka swoją kadencję wieloma projektami, które są realizacją obietnic złożonych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Wydatki państwa na rolnictwo


Dodał, że największym zbiorem projektów dla rolnictwa, który powstał za jego kadencji, jest Polski Ład dla Polskiej Wsi.

– Jednym z takich projektów jest ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych, która wpłynie zasadniczo na poprawę życia i pracy, tych wszystkich, którzy funkcjonują w oparciu o małe i średnie gospodarstwa – zadeklarował Puda.

Dodał, że udało się też zwiększyć wydatki państwa na rolnictwo, które według budżetowych planów wyniosą w przyszłym roku, łącznie ze środkami europejskimi, ponad 60 mld zł, co oznacza wzrost o 19 proc. w stosunku do tego roku.

Premier Morawiecki ogłosił zmiany w rządzie. Znamy nowe nazwiska [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek zmiany w rządzie. Stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi obejmie Henryk Kowalczyk. Funkcję...

zobacz więcej

Nowy minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk powiedział, że ASF jest istotnym problemem. Zwrócił uwagę, że dla skutecznej walki niezbędna jest współpraca kilku ministerstw i instytucji.

Jak rozwiązać problem wzrostu cen nawozów?


Inny problem, jaki wymienił, to wzrost cen nawozów, zwłaszcza azotowych. Jest całkowicie niezależny od ministerstwa, bo to problem ogólnoeuropejski i pochodna wysokich cen gazu – zauważył Kowalczyk. – Będziemy go chcieli rozwiązywać w skali europejskiej – zaznaczył, dodając, że na poziomie kraju rozwiązać się go nie da.

Nowy minister zapowiedział, że będzie starał się kontynuować wszystkie działania na rzecz rolników, jakie prowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wyzwania są ogromne, nie zawsze efekty spełnią 100 proc. oczekiwań, ale na pewno praca resortu będzie rzetelna – zapewnił Kowalczyk.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej