RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zełenski: Teraz odzyskujemy scytyjskie złoto, później odzyskamy Krym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Ukrainian Presidency /Handout/Anadolu/Getty Images)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Ukrainian Presidency /Handout/Anadolu/Getty Images)

Teraz odzyskujemy złoto, później odzyskamy też Krym – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do wtorkowego wyroku sądu w Amsterdamie, który postanowił, że wypożyczone w 2014 r. złote przedmioty z muzeów na Krymie mają być zwrócone Ukrainie.

Prezydent Ukrainy polecił bezzwłoczny remont kościoła św. Mikołaja

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił rządowi bezzwłoczne przeprowadzenie remontu kościoła św. Mikołaja, w którym 3 września wybuchł pożar –...

zobacz więcej

Zełenski napisał na Twitterze, że to „długo oczekiwane zwycięstwo Ukrainy” i wyraził wdzięczność sądowi w Amsterdamie za sprawiedliwą decyzję. „Zawsze odzyskujemy swoje. Najpierw odzyskamy „scytyjskie złoto”, a później też Krym” – dodał.

Minister kultury Ołeksandr Tkaczenko podkreślił, że „w końcu osiągnięto sprawiedliwość” w tej sprawie i wyraził przekonanie, że na tym nie skończą się rosyjskie próby „przejęcia ukraińskich drogocenności”. Szef MSZ Dmytro Kułeba zaznaczył z kolei, że międzynarodowe prawo może nie jest szybkie, ale jest „nieuniknione”.

Szef władz krymskich Siergiej Aksionow natomiast określił decyzję sądu jako „oburzającą, niesprawiedliwą i nielegalną”. Zaznaczył, że eksponaty powinny wrócić do krymskich muzeów, ponieważ są częścią krymskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Dodał, że walka o przywrócenie Krymowi eksponatów powinna być kontynuowana.

Przedmiotem sporu między władzami Ukrainy i krymskimi muzeami jest zbiór kilkuset pozyskanych z wykopalisk eksponatów pochodzenia scytyjskiego, greckiego i rzymskiego, w tym wyrobów ze złota. W chwili rosyjskiej aneksji Krymu w marcu 2014 roku kolekcję tę prezentowało uniwersyteckie muzeum archeologiczne Allarda Piersona w Amsterdamie w ramach wystawy „Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego”.

Po zamknięciu ekspozycji w sierpniu 2014 roku pojawił się problem, komu Holandia powinna zwrócić eksponaty. W 2016 roku sąd orzekł, że tylko państwa mogą się domagać zwrotu dóbr kultury. Ponieważ suwerenna jest tylko Ukraina, a nie Krym, kolekcja ma być zwrócona na Ukrainę – zdecydował sąd. Muzea na zaanektowanym przez Rosję Krymie odwołały się od tej decyzji.

We wtorek sąd apelacyjny w Amsterdamie postanowił, iż złote przedmioty będą zwrócone Ukrainie. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej