RAPORT

Pogarda

„TSUE chce, żeby ludzie marzli w zimie? Są granice”. Morawiecki definitywnie o Turowie

Najnowsze

Popularne

Trudno żebyśmy zmienili naszą decyzję i zamknęli 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji KE ws. zamknięcia Turowa. Zaznaczył, że jako premier rządu nie może się na to zgodzić i pytał: „Czy Trybunał Sprawiedliwości UE chce, by ludzie marzli w zimie”.

Turów to dopiero początek. Jak Unia poradzi sobie z transformacją energetyczną?

W piątek pod Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyła się manifestacja związkowców z NSZZ Solidarność ws. kopalni węgla brunatnego w...

zobacz więcej

Komisja Europejska zwróciła się do władz polskich o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości UE. W przypadku braku dowodu takiego zaprzestania Komisja zacznie regularnie wydawać wezwania do zapłaty kar – poinformował we wtorek rzecznik KE Tim McPhie.

Morawiecki odpowiada Komisji Europejskiej i TSUE


Premier Mateusz Morawiecki był pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej w KPRM, jaka będzie odpowiedź rządu na to wezwanie. – Trudno żebyśmy zmienili naszą decyzję i zamknęli 4-7 proc. naszego systemu elektroenergetycznego – podkreślił szef rządu.

Jego zdaniem trudno, by Polska „pozbawiała ciepła dziesiątek tysięcy mieszkańców, tysięcy pracowników pozbawiała pracy, a prądu pozbawiała miliony polskich gospodarstw domowych”.

Bez prądu w miesiącach zimowych? „Są granice”


Premier zapowiedział, że nie zgodzi się na takie rozwiązanie. – Są granice rozsądnych decyzji, które można i należy brać pod uwagę, ale niektóre decyzje po postu wykraczają poza jakąkolwiek zdolność, możliwość akceptacji z punktu widzenia społecznego, gospodarczego, a w tym przypadku także z punku widzenia bezpieczeństwa energetycznego – ocenił.

Zwrócił uwagę, że idzie zima. – Pytam Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu: czy chcecie państwo, żeby ludzie marzli w zimie, żeby zostali pozbawieni prądu w miesiącach zimowych? Ja jako premier rządu na pewno się na coś takiego nie mogę się zgodzić – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Hiszpania chce sama ustalać ceny energii elektrycznej. Wniosek do KE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej