RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Hiszpania chce sama ustalać ceny energii elektrycznej. Wniosek do KE

Wniosek został skierowany do Brukseli przez gabinet premiera Sancheza(fot. Justin Sullivan/Getty Images)
Wniosek został skierowany do Brukseli przez gabinet premiera Sancheza(fot. Justin Sullivan/Getty Images)

Gabinet Pedro Sancheza skierował do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący możliwości samodzielnego ustalania przez Hiszpanię cen energii elektrycznej, dowiedział się we wtorek z kręgów rządowych madrycki dziennik „El Pais”. Madrytowi nie podoba się, że ostateczna cena prądu w Europie zależy głównie od szybko drożejącego gazu ziemnego, a nie od energii ze źródeł odnawialnych.

Podwyżki w Gazpromie. Rosja korzysta na cenach ropy i gazu

Wzrost dochodów Rosji ze sprzedaży ropy i gazu może w tym roku sięgnąć 50 mld dolarów dzięki wysokim cenom surowców. Tych dodatkowych zysków nie...

zobacz więcej

Według „El Pais” Hiszpania poprosiła o uruchomienie w ramach Unii Europejskiej mechanizmu wyliczania wartości energii, polegającego na obliczaniu cen energii elektrycznej z uwzględnieniem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. W praktyce, jak zauważa gazeta, Madryt chce samodzielnie ustalać ceny energii elektrycznej bez uwzględniania wspólnych cen obowiązujących w Unii.

Przedstawioną na zakończenie ostatniego szczytu unijnego propozycję Hiszpanii wsparła również Portugalia.

Madrycki dziennik wskazuje, że oba kraje chcą, aby w wyliczaniu średniej unijnej ceny energii mniejszą rolę odgrywała wartość gazu ziemnego, a większą cena energii ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce i wiatr.

Z informacji „El Pais” wynika, że przeciwne propozycji Hiszpanii jest 9 państw UE, wśród nich m.in. Niemcy, Holandia, Austria, Irlandia oraz Finlandia.

Wniosek skierowany do Brukseli przez gabinet Sancheza to jedno z działań władz Hiszpanii mających służyć przeciwdziałaniu rekordowym w kraju cenom energii elektrycznej.

We wtorek podczas posiedzenia rady ministrów w Madrycie rząd Pedro Sancheza zatwierdził program pomocy dla obywateli w związku z drastycznym wzrostem cen energii. W ramach planu, który obejmie głównie najuboższe rodziny, wypłaconych zostanie 100 mln euro dopłat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej