RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier Morawiecki zapowiada zwiększenie dofinansowania samorządów

Chcę podjąć pałeczkę i jak najbliżej współpracować z samorządami; pula środków w ramach rządowego funduszu inwestycyjnego dla samorządów została zwiększona do blisko 24 mld zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami samorządów.

Czarnek o Unii Europejskiej: Szantażuje samorządy, które nikogo nie dyskryminują

Notoryczne kłamstwa na temat uchwał przeciwko ideologii LGBT doprowadziły do tego, że Unia Europejska szantażuje samorządy, które absolutnie nikogo...

zobacz więcej

– Dziś odtwarzamy i tworzymy nowe miejsca pracy. Dzisiaj rozmawialiśmy o szeregu palących problemów dla samorządowców – przekazał we wtorek premier.

– Naszym wspólnym marzeniem jest to, aby aspiracje i plany Polaków, którzy urodzili się, mieszkają i kształcą w mniejszych i średniej wielkości miastach, mogły być tam realizowane; żeby nie trzeba było szukać jakiegoś miejsca za granicą czy koniecznie starać się przeprowadzać do większego ośrodka, do wielkich miast – powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami samorządów, które odbyło się tego samego dnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zaznaczył, że „samorządy przedstawiają swoje potrzeby, swoje perspektywy, a także swoje mechanizmy współpracy”. – Ja chciałbym tę pałeczkę podjąć i współpracować jak najbliżej, a myślę, że w ślad za naszymi słowami idą czyny – dodał.

W poniedziałek w Otwocku 30 prezydentów polskich miast powołało Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich – Praca, Rozwój, Odpowiedzialność. Jej celem ma być m.in rozbudowywanie platformy dialogu pomiędzy rządem a samorządem, kształtowanie wspólnej i spójnej polityki samorządów lokalnych, diagnozowanie problemów i barier rozwojowych miast małych, średnich i metropolii oraz opracowywanie sposobów ich rozwiązywania. We wtorek przedstawiciele tej organizacji – w tym prezydent Chełma Jakub Banaszek oraz prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki – spotkali się z szefem rządu.

– Dziękuję za tę konstruktywną, trudną, ale ważną i bardzo dobrą rozmowę, która pokazuje mi ogromne obszary do współpracy z samorządowcami – zwrócił się premier do przedstawicieli samorządów.

Rusza program „Cyfrowa gmina”. „Skrojony pod samorządowców”

Program „Cyfrowa Gmina” to kolejny program, na którym skorzystają samorządy z południa Dolnego Śląska - ocenił minister Michał Dworczyk. W...

zobacz więcej

– Razem pracujemy nad uzdrowieniem finansów publicznych, co dało nam podstawę do możliwości stworzenia nowych rozwiązań inwestycyjnych – czy to drogi powiatowe, gminne, czy budowy mostów, czy obwodnic – kontynuował Morawiecki. Wskazał też na inwestycje w takich obszarach, jak służba zdrowia, oczyszczalnie, oświata, szkolnictwo.

– Samorządy przedstawiły wnioski na kilkadziesiąt miliardów, dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć tę pulę z 20 do blisko 24 miliardów. To – ten wielki program inwestycyjny, Rządowy Fundusz Polski Ład – będzie rozwijany i kontynuowany, ponieważ naprawione finanse publiczne dają tę perspektywę długoterminową inwestowania w tereny – mówił premier. Dodał też, że nowe inwestycje oznaczają powstanie nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia.

Morawiecki zadeklarował, że rząd stara się efektywnie rozdysponować środki między poszczególne samorządy, zaznaczył także, że wnioski spłynęły do prawie wszystkich jednostek samorządowych w Polsce.

Premier podkreślił, że Polski Ład to „kompleksowa strategia, a nie jednorazowe działania”. – Strategia, która ma się przełożyć na wyższy standard życia naszych mieszkańców, a jednocześnie na stworzenie takich perspektyw, w których realizowało się będzie to, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe – przyciąganie naszych obywateli z zagranicy – dodał.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Podczas konferencji głos zabrali także uczestniczący w spotkaniu z premierem prezydenci Chełma i Gorzowa Wielkopolskiego.

Prezydent Chełma Jakub Banaszek podkreślał, że oczekiwanie mieszkańców jest takie, by poziom życia w ich małych ojczyznach był jak najlepszy. Przekonywał, że aby tak się stało, jest potrzeba współpracy i dialogu. Przekonywał, że dotychczas bywało tak, że dobre pomysły „ulegały zatarciu przez to, że nabierały czynnika politycznego, a części samorządowców – bez wskazywania kto – nie do końca zależało na merytoryce, a bardziej na tym, by pokazywać swoje racje w sporze politycznym”.

Samorządowcy apelują do marszałka Grodzkiego

Samorządy aktywnie uczestniczyły w konsultacjach dotyczących Krajowego Planu Odbudowy i Funduszu Odbudowy licząc na to, że inicjatywy te zostaną...

zobacz więcej

Mówił, że samorządowców cieszą piękniejące miasta i kończone inwestycje, a także „bycie blisko ludzi”. – To jest inny wymiar polityki i o tym nie powinniśmy nigdy zapominać. Dlatego powołaliśmy, prezydenci polskich miast, do życia Stowarzyszenie prezydentów miast polskich „Praca, Rozwój, Odpowiedzialność”, w skrócie PRO – powiedział. Zaznaczył, że tworzy je 30 przedstawicieli z różnych opcji politycznych, jak mówił „czasem bezpartyjnych, czasem przedstawicieli prawej strony”.

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki zapewniał z kolei, że członkowie stowarzyszenia będą starali się sukcesywnie przygotować rozwiązania problemów mieszkańców, a ich spotkania z premierem będą cykliczne.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej