RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rafał Trzaskowski nie rezygnuje. Mówi o marszu „nacjonalistów” i idzie do sądu

Rafał Trzaskowski nie chce w Warszawie Marszu Niepodległości (fot. PAP/Rafał Guz)
Rafał Trzaskowski nie chce w Warszawie Marszu Niepodległości (fot. PAP/Rafał Guz)

Prezydent Warszawy nie rezygnuje ze starań, by nie dopuścić do przeprowadzenia Marszu Niepodległości. Coroczne wydarzenie w Święto Niepodległości 11 listopada nazywa marszem „skrajnych nacjonalistów” i idzie do sądu. Jak poinformował we wtorek stołeczny ratusz, Rafał Trzaskowski zaskarżył do sądu decyzję wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, który wydał zgodę na Marsz Niepodległości jako wydarzenie cykliczne.

Jest wniosek o delegalizację stowarzyszenia Marsz Niepodległości. „To polityczny cyrk”

O delegalizację stowarzyszeń Marsz Niepodległości oraz Straż Narodowa zwrócił się w poniedziałek do prokuratora generalnego lider Nowoczesnej Adam...

zobacz więcej

Przypomnijmy – w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podpisał decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego „Marsz Niepodległości”. Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata.

W ubiegłym tygodniu media informowały o zgłoszeniu przez osobę prywatną innego zgromadzenia na trasie i w terminie, gdy w Warszawie cyklicznie odbywał się Marsz Niepodległości – w przypadku braku uznania Marszu za imprezę cykliczną, zgłoszone wcześniej wydarzenie miałoby nad nim pierwszeństwo. Według medialnych relacji, patriotyczne wydarzenie próbować zablokować miał Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Gdy ta próba się nie udała, nie dopuścić do Marszu Niepodległości chce prezydent Warszawy, który od dawna deklaruje się jako jego przeciwnik. Sięga przy tym m.in. o argumenty pandemiczne i konieczność ograniczenia zgromadzeń – choć w tym samym momencie z aprobatą wypowiada się choćby o zgromadzeniu na placu Zamkowym, zorganizowanym przez Donalda Tuska na początku października, ciesząc się, że „było bardzo dużo ludzi”.

Czytaj więcej: Himalaje hipokryzji. Trzaskowski o tłumach na Marszu Niepodległości w pandemii i o demonstracji Tuska.

We wtorek Rafał Trzaskowski poinformował, że zaskarżył do sądu decyzję wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła na organizację Marszu Niepodległości jako wydarzenia cyklicznego.

To nie tylko kolejny przykład wspierania przez obecną władzę skrajnych nacjonalistów. Ta decyzja jest po prostu niezgodna z prawem. Jako prezydent Miasto Stołeczne Warszawa zwróciłem się do sądu o jej uchylenie” – wyjaśnia prezydent stolicy i wiceszef PO.

Zdaniem ratusza wydarzenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości nie miało kontynuacji w okresie ostatnich trzech lat, przez co nie może być uznane za zgromadzenie cykliczne.

Zobacz także: Trzaskowski mówi, co chce zrobić z Marszem Niepodległości

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej