RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wygłup Dziambora. Wsparł zrzutkę, a mężczyzna... wziął pieniądze z tarczy

Od prawej: poseł Artur Dziambor i właściciel restauracji Duo Cafe ze Słupska (fot. TT/Artur Dziambor)
Od prawej: poseł Artur Dziambor i właściciel restauracji Duo Cafe ze Słupska (fot. TT/Artur Dziambor)

Poseł Konfederacji Artur Dziambor wspiera zrzutkę organizowaną przez właściciela słupskiej restauracji Duo Cafe, której sanepid zablokował konta bankowe za łamanie przepisów epidemicznych i prowadzenie działalności w czasie lockdownu. „Przez ponad 4 miesiące, kiedy wszyscy byli zamknięci, my wbrew władzy i narażając się na ogromne problemy, byliśmy dla Was otwarci” – argumentuje właściciel restauracji. Co istotne, przedsiębiorca z powodu covidowych obostrzeń otrzymał ponad 115 tys. złotych pomocy od państwa, a otwarcie restauracji mimo zakazu doradzał mu... poseł Dziambor.

Polityk Konfederacji kpi z korzystających z pomocy państwa. Przypomnieli, ile sam „przytulił”

„Chytra Baba z Radomia”, potem przychodzi „chytry Janusz”, rząd daje, a my płacimy – napisał na Twitterze polityk Konfederacji Sławomir Mentzen....

zobacz więcej

Dziambor nie ukrywa, że z restauracją Duo Cafe ze Słupska i jej właścicielem łączą go osobiste relacje. W nagraniu opublikowanym na Twitterze przypomina, że to właśnie w tym lokalu spotykał się z sympatykami.

„Otwierać gospodarkę”, mimo konsekwencji?


Właściciel z kolei otwarcie przyznaje, że od początku epidemii nie zgadzał się z narzuconymi restrykcjami oraz „oficjalnie i bardzo głośno mówił o absurdzie zamykania gospodarki”. Zgodnie z tymi przekonaniami, i zgodnie z postulatami przedstawicieli Konfederacji, przedsiębiorca – czyli Aleksander Figurski – mimo panującego na początku 2021 roku lockdownu i zamknięcia m.in. branży gastronomicznej, postanowił otworzyć restaurację.

Z powodu łamania przepisów w kolejnych miesiącach – jak relacjonuje – stał się „głównym celem nalotów policji i sanepidu”. W kwietniu 2021 roku w jego lokalu odbyła się nawet konferencja posła Artura Dziambora, której motywem przewodnim był „bunt przedsiębiorców” wobec restrykcji. Polityk Konfederacji odwiedzał wówczas także inne przedsiębiorstwa, wzywając publicznie do otwierania gospodarki wbrew epidemicznym ograniczeniom.


Gdy okazało się, że takie postępowanie ma swoje konsekwencje – nie tylko prawne, ale i finansowe – Dziambor z właścicielem Duo Cafe apelują o wpłacanie pieniędzy.

Powód? 13 października – jak wynika z relacji Figurskiego – Urząd Skarbowy na polecenie sanepidu zajął konta przedsiębiorcy. W trakcie są także trzy sądowe procesy, z czego jeden dotyczy sprawy karnej – narażania zdrowia i życia. – Pomóżcie Olkowi w jego biznesie. Ja na pewno się do tego dołączę – apeluje Dziambor. Cel zbiórki to ponad 100 tys. zł.

Ponad 100 tys. zł wsparcia państwa


Internauci zauważają, że przedsiębiorstwo Figurskiego w czasie pandemii otrzymało ponad 115 tys. zł wsparcia z budżetu państwa. Właściciel Duo Cafe twierdzi jednak – czytamy w jego komentarzu do zbiórki – że jego straty są kilkukrotnie większe. Zobacz także: Dziambor z Konfederacji o zbiorowej odporności: Ludzie teraz umierają

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej