RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Donald Tusk o „für Deutschland”. Drwi z nazwisk polskich ministrów

Były premier i obecny przewodniczący Platformy Obywatelskiej nie lubi, gdy przypomina się jego bliskie związki z zachodnim sąsiadem, mimo że przyniosły mu nie tylko ważne odznaczenia i niemieckie nagrody, ale też stanowisko szefa Rady Europejskiej. To właśnie o nim niemieckie media, po wygranej PO, pisały w samych superlatywach, a „Bild” w tytule swojego artykułu pisał „Donald Tusk: Ich bin für die Deutschen”. Dziś Tusk – którego polityczna aktywnośc ostatnio sprowadza się do pisania jednego tweeta dziennie – poświęcił swoją uwagę „operacji „für Deutschland”, przy okazji śmiejąc się z nazwisk kilku polskich ministrów.

Tusk dziękuje CDU i prosi o „odpowiedzialność w walce” [WIDEO Z NAPISAMI]

Donald Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL), przesłał w sobotę pozdrowienia uczestnikom zjazdu niemieckiej Unii...

zobacz więcej

Na początku stycznia br. Donald Tusk jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) przesłał pozdrowienia uczestnikom zjazdu niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Jego wystąpienie wyemitowano przed głosowaniem mającym wyłonić nowego przewodniczącego tej partii, którym okazał się Armin Laschet.

Sporym zaskoczeniem dla polskiej opinii publicznej było to, że swoje pozdrowienia wygłosił po niemiecku i na tle okupowanego w czasie II wojny przez Niemców miasta Gdańsk. Do historii zapisały się dwa zwroty: „danke für alles” i „für Deutschland”. Ten drugi tekst pochodzi z fragmentu, gdy Tusk określa rządy CDU „dobrodziejstwem nie tylko dla Niemiec, ale dla całej Europy”. Przypominanie tego wyjątkowo denerwuje szefa PO i dziś postanowił się ze swoimi emocjami uzewnętrznić.

Postawa Donalda Tuska krytykowana jest przez internautów, polityków i dziennikarzy, w tym również tych, którzy nie są szczególnie krytyczni wobec niego. Niektórzy zwracają na kontrast między politykiem, a premierem Morawieckim i wicepremierem Kaczyńskim. Szef rządu wczoraj zajmował się programem wsparcia finansowego dla samorządów, prezes PiS dziś przedstawia ustawę o obronie ojczyzny, a Donald Tusk wczoraj i dziś – tweetował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej