RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Akcja polskich służb. Żaryn: Zablokowane zostały pierwsze fora migracyjne

Stanisław Żaryn (fot. PAP/Marcin Obara)
Stanisław Żaryn (fot. PAP/Marcin Obara)

Dzięki zaangażowaniu polskich służb zablokowane zostały pierwsze fora migracyjne, które na Facebooku nawoływały do nielegalnych działań – przekazał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Białoruskie służby pilnują pustego obozowiska w rejonie Usnarza Górnego [WIDEO]

Służby Białorusi pilnują pustego obozowiska po stronie białoruskiej przy granicy z Polską na wysokości Usnarza Górnego – poinformowała Straż...

zobacz więcej

Jak poinformował Stanisław Żaryn, zablokowane zostały pierwsze fora migracyjne, które na portalu Facebook nawoływały do nielegalnych działań. „Współpraca z administracją serwisu i Ambasadą USA doprowadziła do likwidacji grup biorących udział w zarządzaniu szlakiem migracyjnym” – dodał.

Jak napisano w komunikacie opublikowanym na stronie rządowej, działania polskich służb specjalnych we współpracy z Facebookiem i Ambasadą USA doprowadziły do likwidacji zidentyfikowanych przez stronę polską grup migracyjnych funkcjonujących w tym serwisie społecznościowych. Wniosek wysłany do administracji Facebooka pozwolił na zamknięcie trzech pierwszych grup wykorzystywanych do promowania i zarządzania szlakiem nielegalnej migracji z Białorusi do Unii Europejskiej.

Dane przekazane administracji portalu dowodziły, że wskazane grupy funkcjonujące na Facebooku biorą udział w organizowaniu nielegalnej migracji do Unii Europejskiej. Materiały wskazywały na udział w procederze przestępczym, który ma charakter wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi. Administracja rządowa zwróciła się do zarządzających Facebookiem o zablokowanie wskazanych grup funkcjonujących w ramach tego serwisu. O wniosku polskich instytucji informowana była Ambasada USA.

Wyższe kary za nielegalne przekroczenie granicy. Nowe przepisy weszły w życie

Weszła w życie nowelizacja wprowadzająca przepisy, zgodnie z którymi cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy...

zobacz więcej

„To pierwszy sukces w działaniu władz RP w sprawie blokowania grup w mediach społecznościowych, które są wykorzystywane do napędzania szlaku migracyjnego do Polski. Rząd kontynuuje dialog z Facebookiem oraz stroną amerykańską w celu zablokowania dalszych działań o charakterze hybrydowym, wymierzonych w Polskę” – poinformował w komunikacie rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Dodał też, że zneutralizowanie instrumentów wykorzystywanych przez Mińsk do prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko RP i UE było możliwe dzięki szybkiej reakcji Zarządu Facebooka na wniosek polskiej strony.

„Polska docenia także zaangażowanie władz amerykańskich w pomoc w tej sprawie. Instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo RP będą kontynuowały aktywność związaną z blokowaniem działań białoruskich odpowiedzialnych za organizowanie sztucznego szlaku nielegalnej migracji do Unii Europejskiej” – napisano w komunikacie.

Już 331 osób usłyszało zarzuty związane z nielegalnym przewożeniem migrantów – poinformował w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że procederem tym zajmują się głównie cudzoziemcy różnych nacji często mający obywatelstwo lub prawo pobytu w Niemczech.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej