RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dziesiątki wraków wynurzyły się z dna oceanu

Wzmożona aktywność wulkanów (fot. Shutterstock/Giovanni Rinaldi, zdjęcie ilsutracyjne)
Wzmożona aktywność wulkanów (fot. Shutterstock/Giovanni Rinaldi, zdjęcie ilsutracyjne)

24 japońskie statki zatopione podczas II wojny światowej wynurzyły się z dna oceanu w pobliżu wyspy Iwo Jima. To efekt aktywności sejsmicznej, którą od sierpnia obserwuje się w rejonie tej wyspy. 

Cumbre Vieja wciąż niespokojny. Zarejestrowano kolejne wstrząsy [WIDEO]

Już od miesiąca wulkan Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma nieprzerwanie daje o sobie znać. Również we wtorek zarejestrowano emisję gazów...

zobacz więcej

Ruch płyt tektonicznych i wybuchy wulkanów spowodowały wypiętrzenie wyspy, w następstwie fragmenty zatopionych tam jednostek się odsłoniły.

Dno morskie w okolicy zaczęło się podnosić przede wszystkim w wyniku aktywności wulkanu Suribachi, znajdującego się na południowo-zachodnim krańcu wyspy.

Niektóre ze statków były częściowo widoczne już wcześniej. Teraz jednak tworzą swego rodzaju cmentarzysko, które przypomina o jednej z najkrwawszych bitew na Pacyfiku.  

To wraki statków transportowych, przechwyconych przez U.S. Navy pod koniec wojny. W bitwie o Iwo Jimę zginęło po stronie amerykańskiej ponad 7 tys. żołnierzy, Japończycy stracili ich 17-18 tys.Czytaj także: Erupcja wulkanu na La Palmie. Lotnisko wznowiło pracę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej