RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Daily Telegraph”: Polskę stawia się do szeregu, a wobec Niemiec takich gróźb nie ma

W Unii Europejskiej sprzeciw jest niedopuszczalny (fot.  Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
W Unii Europejskiej sprzeciw jest niedopuszczalny (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

W Unii Europejskiej sprzeciw jest niedopuszczalny, więc Polska jest zmuszana przez Komisję Europejską do powrotu do szeregu. Podobnie było wcześniej z innymi, mniejszymi krajami; ale wobec Niemiec takich gróźb nie ma – pisze brytyjski „Daily Telegraph”.

„The Telegraph": Unia przegra wojnę z Polską

Unia Europejska przegra w sporze o praworządność z Polską – napisał brytyjski dziennikarz Matthew Lynn na łamach „The Telegraph”, dodając że...

zobacz więcej

„Polska odczuwa całą siłę gniewu Komisji Europejskiej z tego powodu, że odważyła się zakwestionować rolę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako ostatecznego arbitra prawa w ramach bloku. Jak wiele mniejszych krajów wcześniej, Polska będzie zmuszona do powrotu do szeregu” – pisze w komentarzu redakcyjnym „Daily Telegraph”.

Przypomina, że w Irlandii i Danii dwukrotnie głosowano w referendach nad traktatami unijnymi, bo za pierwszym razem wyborcy nie zapewnili „prawidłowego” wyniku, a Grecja, zanim uległa, została doprowadzona przez UE na skraj ruiny.

„Różnica zdań jest w UE niedopuszczalna. Każdy kraj, który nie może podpisać traktatu z pełnym przekonaniem, może zawsze z niej wystąpić, jak to uczyniła Wielka Brytania, ale nawet to jest dozwolone tylko niechętnie” – wskazuje dziennik.

Polska skarga do TSUE na mechanizm powiązania funduszy z tzw. praworządnością. Kiedy werdykt?

W marcu Polska i Węgry zaskarżyły do TSUE wprowadzony przez KE rozporządeniem tzw. mechanizm warunkowości, jako niezgodny z traktatami. Łączy on...

zobacz więcej

Jak wyjaśnia, przewinieniem Polski jest to, że jej Trybunał Konstytucyjny orzekł niedawno, że część traktatów UE jest niezgodna z jej konstytucją, co eurokraci postrzegają jako orzeczenie polityczne. I przypomina, że niedawno też niemiecki trybunał konstytucyjny uznał, iż decyzja TSUE w sprawie Europejskiego Banku Centralnego nie jest zgodna z niemieckim prawem i faktycznie ogłosił się ostatecznym arbitrem prawa unijnego w Niemczech.

„Nie było jednak groźby zdyscyplinowania Niemiec, choćby dlatego, że są one płatnikiem netto do unijnej kasy i byłoby to samobójstwem. Jako beneficjent, Polska będzie musiała robić, co jej każą, jeśli chce zatrzymać pieniądze. Polacy są informowani, że jeśli nie podobają im się zasady, nie powinni korzystać z członkostwa. Ale mają prawo domagać się, by zasady te były stosowane jednakowo” – podkreśla „Daily Telegraph”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej