RAPORT

Prorosyjska era Tuska

30 lat w Lublińcu, 5 razy w Afganistanie. To nowy „generał wśród podoficerów” w WOT

Mirosław Ziarniak (fot. WOT)
Mirosław Ziarniak (fot. WOT)

Starszy chorąży sztabowy Mirosław Ziarniak objął obowiązki starszego podoficera Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest jednym z najbardziej doświadczonych żołnierzy Wojska Polskiego. Jego życiorys jest imponujący.

„Osłona-21”. Żołnierze WOT rozpoczęli ćwiczenia przy granicy z Białorusią

Wybrane brygady Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęły ćwiczenia „Osłona-21” przy wschodniej granicy Polski. Żołnierze do końca roku będą działać...

zobacz więcej

Mirosław Ziarniak jest między innymi absolwentem Szkoły Podoficerów i Młodszych Specjalistów w Lublińcu (1993), Special Forces Course w Fort Bragg, tzw. Kurs Zielonych Beretów (2007) oraz Kursu Wysuniętych Nawigatorów Naprowadzania Lotnictwa (JTAC) w Spangdahlem.

„Służbę zawodową rozpoczął w 1993 r. w 62 kompanii specjalnej w Bolesławcu. Później przez 27 lat pełnił służbę w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Pełnił tam służbę na stanowiskach związanych z fizycznym prowadzeniem operacji specjalnych oraz walki z terroryzmem” – opisuje WOT.

Realizował zadania w strukturach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku (2008) oraz pięciokrotnie w Afganistanie w ramach misji ISAF (2010-14) i RSM (2015-17).

Jest jednym z pierwszych JTAC w Wojsku Polskim, którzy wykonywali zadania zarządzania przestrzenią powietrzną w czasie misji i wskazania celów dla lotnictwa. „Oto jestem, wyślij mnie” to zasada, którą kieruje się w swojej służbie.

Jak sam podkreśla, „pole” było jego drugim domem, a trud służby i działania bojowe nauczyły go głębokiej pokory oraz szacunku do człowieka i jego pracy – podkreśla w komunikacie WOT.

– Chorąży Ziarniak uosabia wszystkie cechy „cichego profesjonalisty”, w JWK był w moim „dream team”. Świetnie przewodzi żołnierzom, których pociąga za sobą dzięki sile swojego charakteru, doświadczeniu oraz przykładzie osobistym. Jego decyzja o tym by przyjąć odpowiedzialność za korpus podoficerski w Wojskach Obrony Terytorialnej bardzo mnie ucieszyła – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej