RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Byłe prezydentowe na granicy. „Pierwsza dama nie została zaproszona”

Agata Kornhauser–Duda (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)
Agata Kornhauser–Duda (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Pani prezydentowa Agata Kornhauser–Duda nie dostała żadnego zaproszenia do udziału w inicjatywie byłych pierwszych dam; wydaje się, że wypada, by pierwszą damę zaprosić do udziału w akcji w jakiś bardziej bezpośredni sposób – podkreśliła minister w Kancelarii Prezydenta Bogna Janke.

Wyższe kary za nielegalne przekroczenie granicy. Nowe przepisy weszły w życie

Weszła w życie nowelizacja wprowadzająca przepisy, zgodnie z którymi cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy...

zobacz więcej

Janke w Radiu Zet odnosząc się do sytuacji na polsko–białoruskiej granicy i stwierdziła, że stała się ona elementem polityki, powodem atakowania rządu, że „coś nie działa tak, jak powinno”. – Pada wiele mocnych słów – zaznaczyła.

Po uwadze, że przede wszystkim są apele o umożliwienie wejścia na teren przygraniczny organizacjom humanitarnym, o co apelowały m.in. byłe pierwsze damy, Jolanta Kwaśniewska, Anna Komorowska i Danuta Wałęsa, Janke została zapytana, jak ta inicjatywa została przyjęta w Pałacu Prezydenckim.

– Po pierwsze, pani prezydentowa nie dostała żadnego zaproszenia do udziału w tej inicjatywie. To był fakt medialny. Wydaje mi się, że wypada, żeby pierwszą damę zaprosić w jakiś bardziej bezpośredni sposób do udziału w takiej akcji – odpowiedziała prezydencka minister.

Na uwagę, że byłe prezydentowe może nie zdecydowały się na to, gdyż Agata Kornhauser–Duda milczy w bardzo wielu sprawach, Janke przyznała, że prezydentowa niechętnie wypowiada się w mediach. Dodała, jednocześnie, że „jest zaskoczona tym, jak pani prezydentowa jest aktywna na wielu polach”.

Reżim Łukaszenki szykuje nowy szlak przerzutowy? „Granica nie będzie żadną barierą”

Budowa zasieków na granicy polsko-białoruskiej może nie zatrzymać napływu nielegalnych emigrantów. W rozmowie z „Faktem” mówi o tym były białoruski...

zobacz więcej

Dopytywana, czy Agata Kornhauser–Duda skorzystałaby z takiego zaproszenia, Janke zaznaczyła, że nie potrafi odpowiedzieć. – Pytanie, czy to jest w takiej chwili konieczne, by tam pojechała. Mamy stan wyjątkowy na granicy – zauważyła Janke.

W minioną sobotę w Michałowie działacze różnych organizacji domagali się w proteście „Matki na Granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!” dopuszczenia organizacji humanitarnych i medycznych do niesienia pomocy migrantom w strefie przy polsko–białoruskiej granicy objętej stanem wyjątkowym. Apel wsparły obecne w Michałowie Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska oraz (zdalnie) Danuta Wałęsa.

Stan wyjątkowy


Kryzys migracyjny przy granicy z Białorusią trwa od ponad dwóch miesięcy. SG podała we wtorek, że od początku października odnotowano już prawie 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej. W związku z sytuacją najpierw od 2 września na 30 dni, a potem na kolejne 60 dni wprowadzono stan wyjątkowy. Obowiązuje on w 183 miejscowościach w pasie przygranicznym w województwach podlaskim i lubelskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej