RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czarnek zapowiada nowy przedmiot w szkole. „HiT”

Czarnek mówił też, od kiedy zmiana wejdzie w życie (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Czarnek mówił też, od kiedy zmiana wejdzie w życie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Wprowadzenie nowego przedmiotu „Historia i teraźniejszość” nie spowodowuje wydłużenia czasu przebywania uczniów w szkołach – podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, wprowadzeniu go towarzyszyć będzie ograniczenie materiału na innych przedmiotach.

Czarnek o nauce zdalnej: Niezwykle szkodliwa dla dzieci i młodzieży

Wyłączenie nauki stacjonarnej na dłuższy czas byłoby niezwykle szkodliwe dla dzieci i młodzieży - wskazał minister edukacji i nauki Przemysław...

zobacz więcej

Minister pytany był w Polskim Radiu 24 o nowy przedmiot „Historia i teraźniejszość”, kto będzie uczył tego przedmiotu i od kiedy będzie on realizowany w szkołach podkreślił, że „na pewno nie będą to nowi nauczyciele, tylko ci, którzy już teraz w szkołach są”. – Mamy wielu historyków zatrudnionych w szkołach i oni będą tego przedmiotu uczyć – odpowiedział Czarnek.

Jak zaznaczył, „zespół ekspertów, który pracuje intensywnie nad podstawami programowymi tego przedmiotu” spotkał się w poniedziałek z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim.

– Chcemy, aby od przyszłego roku szkolnego wszedł on do siatki godzin w szkołach ponadpodstawowych, od klasy I szkoły ponadpodstawowej – mówił.

Pytany, czy można już mówić o zrębach programowych tego przedmiotu, odparł: „Od tego są eksperci. Nie jestem historykiem i nie wtrącam się w prace ekspertów, jak będą gotowe podstawy programowe przedstawimy je publicznie. Wszyscy muszą się z nimi zapoznać, zwłaszcza nauczyciele, po to by nie budził najmniejszych wątpliwości”.

Minister podał, że jednocześnie inne zespoły programowe pracują nad tym, żeby ograniczyć materiał w innych przedmiotach, również w historii w zakresie nauczania o Starożytności czy Średniowieczu.

– Nie wyciąć całkowicie, bo jest nam potrzebna również wiedza na temat Starożytności i Średniowiecza, ale nieco ograniczyć, tak, aby nowy przedmiot – tu pragnę uspokoić – nie spowodował wydłużenia czasu przebywania uczniów w szkołach – zaznaczył Czarnek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej