RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sztuczna inteligencja błyskawicznie diagnozuje COVID-19

Koreańscy eksperci stworzyli system, który rozróżnia COVID–19 i bakteryjne zapalenie płuc (fot.  Peter Kovalev\TASS via Getty Images)
Koreańscy eksperci stworzyli system, który rozróżnia COVID–19 i bakteryjne zapalenie płuc (fot. Peter Kovalev\TASS via Getty Images)

Koreańscy eksperci stworzyli system SI, który rozróżnia COVID–19 i bakteryjne zapalenie płuc na podstawie analizy zdjęć z tomografii komputerowej płuc. System ma ponad 98–procentową dokładność, można go wykorzystać także w innych chorobach.

Nowy antybiotyk daje nadzieję na wyeliminowanie boreliozy

Nowy antybiotyk, który może nie tylko wyleczyć boreliozę, ale również pomóc w jej wyeliminowaniu ze środowiska, opracowali naukowcy z Northeastern...

zobacz więcej

Skuteczna pomoc chorym wymaga przede wszystkim właściwej diagnozy. W przypadku COVID–19 diagnostyka opiera się głównie na czasochłonnych i obarczonych sporą niedokładnością testach genetycznych. Trudno jest więc szybko i trafnie rozpoznać pacjentów zakażonych SARS–CoV2. Jednocześnie chorzy mogą roznosić wirusa w trakcie oczekiwania na wynik testu.

Dużo szybciej chorobę pozwala rozpoznać badanie płuc z pomocą tomografii komputerowej, jednak wymaga ono wytrenowanego oka radiologa, a skany często przypominają zdjęcia płuc z zapaleniem bakteryjnym.

W nowej pracy opublikowanej na łamach „Medical Imaging Science” naukowcy z koreańskiego Daegu Gyeongbuk Institute of Science (DGIST) opisali oparty na sztucznej inteligencji algorytm, który świetnie sobie radzi, zastępując radiologa.

Lek na starość? Naukowcy opracowali przeciwciała, które pomogą walczyć z chorobami geriatrycznymi

Naukowcy opracowali przeciwciała, które niszczą zalegające w organizmie stare, niedziałające już komórki. To droga do leczenia związanych ze...

zobacz więcej

„Jako naukowców nas także dotknęły skutki pandemii i chętnie wykorzystaliśmy naszą wiedzę w zakresie obrazowania medycznego do stworzenia systemu, który przyspieszy diagnostykę i usprawni pracę w szpitalach" – mówią badacze.

System działa z ponad 98-proc. dokładnością. Potrafi się też uczyć na ograniczonych, w tym niekompletnych danych.

Badacze twierdzą, że można go zastosować także do analizy innych rodzajów medycznych obrazów, a do tego nowatorska architektura stworzonych algorytmów sprawia, że lekarze mogą z większą łatwością zrozumieć ich działanie.

Tego typu programy mogą według badaczy okazać się szczególnie przydatne w krajach uboższych, z ograniczonym dostępem do specjalistów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej